ساده لوحی سیاسی قالیباف و نقشه های زیرکانه احمدی نژاد
ساده لوحی سیاسی قالیباف و نقشه های زیرکانه احمدی نژاد

شاید قالیباف فکر می کند احمدی نژاد تغییر کرده و می توان با او به یک ائتلاف سیاسی دست یافت اما قالیباف اشتباه می کند زیرا احمدی نژاد همان احمدی نژاد است و معلوم نیست چه خوابی برای شهردار سابق دیده است.

گفتارنامه: خبر دیدار محمد باقر قالیباف و محمود احمدی نژاد و شام دو نفره ای که این دو سیاستمدار اصولگرا با یکدیگر صرف نمودند بازتاب های فراوانی داشته است. گفته شده قالیباف و احمدی نژاد در این دیدار توافقاتی در خصوص انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری آینده داشته اند و قرار است فهرستی مستقل از اصولگرایان برای انتخابات مجلس ارایه دهند.

قالیباف و احمدی نژاد هر یک انگیزه های متفاوتی از این دیدار داشته اند. قالیباف که ایده نواصولگرایی اش با استقبال سرد عامه اصولگرایان مواجه شده دریافته است که او در تصمیم سازی های کلان جریان اصولگرا هیچ نقشی ندارد و فعالان این جریان به او به چشم یک شخصیت مرجع در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها نمی نگرند. دقیقا به همین دلیل است که شهردار سابق تهران مدتی است انتقادهایش را از جریان اصولگرا افزایش داده و با یادآوری آنچه او فداکاری اش در انتخابات ۹۶ خوانده تلویحا اصولگرایان را به ناسپاسی متهم نموده است. از همین رو بعید نبود که این سیاستمدار اصولگرا به سمت دیگر سیاستمدار مطرود این جریان یعنی احمدی نژاد برود تا رویاهای سیاسی خود را برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دنبال کند.

اما در مقابل، احمدی نژاد سالهاست که تلاش می کند خود را مستقل از اصولگرایان نشان دهد. او و طرفدارانش بارها تلویحا و یا تصریحا اعلام کرده اند که وزن سیاسی شان به لحاظ مقبولیت مردمی بسیار بالاتر از اصولگرایان و اصلاح طلبان است. هنوز انگیزه احمدی نژاد از دیدار با قالیباف روشن نشده اما یک موضوع مشخص است و آن اینکه احمدی نژاد برای پیشبرد اهدافش به تمام چهره های سیاسی نگاه ابزاری دارد. از سوی دیگر این امر تقریبا قطعی است که رئیس جمهور سابق می خواهد برای انتخابات مجلس یازدهم از همان حربه انتخابات شورای دوم در سال ۸۱ بهره جوید یعنی با لیستی عمدتا ناشناخته پا به میدان رقابت گذاشته و به اتکای حمایت تمام قد خود از این لیست در انتخابات مجلس به پیروزی برسد.

اما آنچه در این میان جای تعجب دارد ساده لوحی قالیباف به لحاظ سیاسی است. سابقه کنش های احمدی نژاد با قالیباف در طول ۱۵ سال گذشته نشان داده که او همواره به قالیباف به چشم یک رقیب سیاسی نگاه کرده که باید شکستش دهد. در اواخر تابستان ۸۴ یعنی زمانی که احمدی نژاد تازه از خیابان بهشت به پاستور رسیده بود او همه تلاشش را کرد تا قالیباف شهردار تهران نشود اما سرانجام قالیباف با اختلاف یک رای نسبت به کاندیدای احمدی نژاد برای شهرداری توانست پیروز شود. از آن زمان، احمدی نژاد قالیباف را به جلسات کابینه راه نداد و در خصوص تخصیص بودجه مترو کارشکنی های زیادی انجام داد.
در تمام ۸ سال ریاست جمهوری احمدی نژاد ، روابط او با قالیباف تیره و تار بود و حتی نقل قولی از احمدی نژاد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ منتشر شد مبنی بر آنکه او قسم یاد کرده که قالیباف پیروز انتخابات نخواهد شد.

حال با توجه به آنچه بیان شد قالیباف که از دشمنی دیرینه احمدی نژاد با خود به خوبی آگاه است چطور حاضر شده با او قول و قرار انتخاباتی ببندد؟ شاید قالیباف فکر می کند احمدی نژاد تغییر کرده و می توان با او به یک ائتلاف سیاسی دست یافت اما قالیباف اشتباه می کند زیرا احمدی نژاد همان احمدی نژاد است و معلوم نیست چه خوابی برای شهردار سابق دیده است.