آشنا با فرار‌ به‌ جلو توهمات خود را مطرح می کند
آشنا با فرار‌ به‌ جلو توهمات خود را مطرح می کند
گمانه‌زنی آقای آشنا بسیار مشکوک است، مگر دولتی‌ها الان با دولت بایدن مذاکره و توافقی داشته‌اند؟

گفتارنامه: با تایید مصوبه “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” از سوی شورای نگهبان و ابلاغ فوری آن به رئیس جمهور از سوی قالیباف، عملا مهلت دو ماهه جهت لغو تمام تحریم‌های نفتی و بانکی آغاز شد. اما همچنان برخی ناظران معتقدند این طرح اجرا نمی‌شود‌.

در این رابطه سید‌علی یزدی‌خواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با گفتارنامه ضمن رد ادعای مذکور اظهار داشت:
مصوبه مجلس با تایید شورای نگهبان عملا به قانون تبدیل شده است و مستنکفین از اجرای قانون به مجازات‌ درجه‌های ۲ تا ۵ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند. بنابراین دولتی ها نمی‌توانند در مقابل اجرای این طرح مقاومت کنند. باید توجه داشت این قانون بزرگ‌ترین کمک به دستگاه دیپلماسی کشور است. اگر طرف‌های خارجی عزم جزمی برای اجرای مفاد توافقات قبل داشتند، ما هم تعهدات خود را اجرا می‌کنیم، در غیر این صورت اجرای یک طرفه تعهدات برای هیچ ملتی قابل قبول نیست. مخصوصاً برای ملت نجیب، سرافراز و با تاریخ کهن تمدنی ایران. ما یک ملت بی‌هویت نیستیم که خارجی‌ها بتوانند از آن سوء استفاده کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: مسلماً این قانون قدرت چانه زنی دستگاه دیپلماسی کشور را بالا خواهد برد. اگر اروپا و آمریکا تحریم‌ها را لغو و منابع مالی بلوکه شده ایران را آزاد نکردند، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.

یزدی‌خواه در خصوص اظهار‌نظر حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه مجلس می‌خواهد گشایش‌های قطعی در دولت بایدن را به نفع خود مصادره کند، گفت: گمانه‌زنی آقای آشنا بسیار مشکوک است، مگر دولتی‌ها الان با دولت بایدن مذاکره و توافقی داشته‌اند؟

این نماینده مجلس افزود: درست در زمانی که شبکه‌های ماهواره‌ای معاند از مضرات مصوبه مجلس برای اقتصاد کشور خبر منتشر می‌کنند، مقامات ارشد دولت نیز از مضربودن طرح مجلس و یا اینکه مجلس در امور دولت دخالت نکند و اظهاراتی از این دست را عنوان می‌کنند و این هم‌سویی برخی جریانات داخلی وجریانات خارج از کشور عجیب است.

یزدی‌خواه در ادامه اظهار داشت: ما هنوز آموزه‌های امام خمینی(ره) در گوشمان طنین‌انداز است که می فرمود “هرجایی که دشمن از شما تعریف کرد بدانید یک جای کارتان اشکال دارد.” به نظر می‌رسد اظهارات آقای آشنا فرار به جلو است. ما در مجلس ۴ماه بر روی ابعاد این طرح مطالعه کردیم. این اظهارات که در مخالفت با طرح بیان می‌شود، توهمات آقایان است. در نهایت باید عرض کنم دولت موظف به اجرای این قانون است. به هر جهت عمر این دولت رو به پایان است و انشاالله دولتی جوان، کارآمد و انقلابی و مطالبه‌گر حل مشکلات مردم بر سر کار خواهد آمد.