آمریکا به دنبال جنگ نیست اما می خواهد اقتصاد ایران را زمین گیر کند
آمریکا به دنبال جنگ نیست اما می خواهد اقتصاد ایران را زمین گیر کند

پایگاه اینترنتی شبکه راشا تودی در تحلیلی نوشت: هدف آمریکا جنگ با ایران نیست بلکه دولت ترامپ می خواهد به سیاست حداکثر فشار خود علیه ایران از طریق تحریم های شدید ادامه دهد تا بتواند اقتصاد ایران را زمین گیر کند و این مهمترین هدفی است که آمریکا در قبال ایران دارد. به گزارش گفتارنامه، […]

پایگاه اینترنتی شبکه راشا تودی در تحلیلی نوشت: هدف آمریکا جنگ با ایران نیست بلکه دولت ترامپ می خواهد به سیاست حداکثر فشار خود علیه ایران از طریق تحریم های شدید ادامه دهد تا بتواند اقتصاد ایران را زمین گیر کند و این مهمترین هدفی است که آمریکا در قبال ایران دارد.
به گزارش گفتارنامه، در این تحلیل آمده است:
بنا بر چند دلیل، احتمال وقوع جنگ میان آمریکا و ایران بعید است که این دلایل عبارتند از:
۱-به خطر افتادن امنیت اسرائیل:
وقوع هرگونه جنگی بین آمریکا و ایران خواه اسرائیل در آن مشارکت داشته و یا نداشته باشد امنیت این رژیم را به خطر می اندازد. البته این موضوع بدان معنی نیست که ایران مستقیما به اسرائیل حمله می کند اما می تواند از طریق حزب الله لبنان و موشک های انبوهی که این گروه در اختیار دارد به این رژیم ضربه بزند.

۲-عدم تمایل شخص ترامپ به جنگ با ایران
منابع آگاه متعددی اعلام کرده اند که ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست زیرا وقوع هر گونه جنگی را عامل به مخاطره افتادن شانس خود برای انتخابات ۲۰۲۰ می داند. عدم واکنش نظامی ترامپ به سقوط پهپاد آمریکایی توسط ایران نیز نشان می دهد ترامپ اساسا تمایلی برای درگیر شدن با ایران ندارد. این موضوعی بود که سفیر سابق بریتانیا در واشنگتن در ایمیل های محرمانه اش به لندن اعلام کرده بود.

۳-فقدان حمایت بین المللی و داخلی
آمریکا برای حمله به ایران حتی از حمایت نزدیک ترین متحدان غربی اش برخوردار نیست به گونه ای که ترزا می که تا چند روز پیش نخست وزیر انگلیس بود با هر گونه کمکی به واشنگتن برای حمله به ایران مخالفت کرده بود.انگلیس حتی با پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا برای آنچه حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس برای مقابله با ایران خوانده شده مخالفت کرده است.
یک دیپلمات بلندپایه روس نیز ماه گذشته گفته بود در صورت حمله آمریکا به ایران، تهران تنها نخواهد بود.
از سوی دیگر تازه ترین نظرسنجی ها در آمریکا نیز نشان می دهد اکثریت مردم این کشور مخالف حمله نظامی به ایران هستند.

۴-ایران به دنبال جنگ نیست
همانطور که نوام چامسکی اعلام کرده استراتژی نظامی ایران بازدارنده و دفاعی است و این کشور آغازگر جنگی نخواهد بود.ایران در این سالها کاملا به برجام پایبند بود و در این ماه های اخیر به خاطر تحریم های شدید آمریکا بخشی از تعهدات خود در این توفق را کاهش داد.

۵- آمریکا پشتوانه حقوقی برای حمله به ایران ندارد
آمریکا به خوبی آگاه است که برای حمله به ایران باید پشتوانه حقوقی قوی داشته باشد.