اجرای کامل اینستکس نیز ایران را راضی نمی کند
اجرای کامل اینستکس نیز ایران را راضی نمی کند
اگر اینستکس به صورت کامل نیز از سوی اتحادیه اروپا اجرا گردد نمی تواند ایران را راضی کند چرا که عمده تمرکز اینستکس بر روی نیازهای دارویی و غذایی ایران است و فروش و صادرات نفت ایران در این سازوکار مالی اصلاً پیش بینی نشده است.

گفتارنامه: پیوستن شش کشور اروپایی به ساز و کار مالی اینستکس را می توان از زوایای مختلف تحلیل نمود.

پس از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا بارها اعلام کرد که در برجام باقی می ماند اما عملاً اقدامی برای برآوردن خواسته های ایران انجام نداد و این بی عملی اروپایی ها کار را بدان جا رساند که ایران سیاست صبر خود را پایان داد و در چند مرحله تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

اروپایی ها نیز که از این اقدام ایران به هراس افتاده بودند دو سیاست را به طور هم زمان پیش بردند. از یک سو به ایران هشدار دادند که ادامه سیاست کنونی تهران در کاهش تعهدات برجامی آنها را وادار خواهد کرد که همانند آمریکا ایران را تحریم کرده و حتی موضوع را به شورای امنیت ببرند و از سوی دیگر کوشیدند برای راضی نگه داشتن ایران، به ساز و کار مالی اینستکس که تا کنون تنها روی کاغذ بوده و هیچ اقدامی برای عملیاتی شدن آن نکرده اند جان ببخشند.

در واقع پیوستن شش کشور اروپایی بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد را باید دقیقاً در راستای این سیاست اتحادیه اروپا ارزیابی کرد؛ اقدامی که خشم آمریکا و اسرائیل را به دنبال داشت به طوری که واشنگتن و تل آویو اتحادیه اروپا را مورد نکوهش و انتقاد قرار دادند.

اما مسئله اساسی اینجاست که حتی اگر اینستکس به صورت کامل نیز از سوی اتحادیه اروپا اجرا گردد نمی تواند ایران را راضی کند چرا که عمده تمرکز اینستکس بر روی نیازهای دارویی و غذایی ایران است و فروش و صادرات نفت ایران در این سازوکار مالی اصلاً پیش بینی نشده است.

این در حالی است که ایران بارها به مقامات اتحادیه اروپا گوشزد کرده که باید مستقل از آمریکا خرید نفت از ایران و تبادلات بانکی و مالی با ایران را احیا کرده و با اقدامات عملی در برابر تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا ایستادگی کنند.

اقدامی که اروپا یا قادر به انجام آن نبوده و یا نمی خواهد حتی در صورت توانایی انجام آن، خود را در برابر برادر بزرگتر خود یعنی آمریکا قرار دهد.

به عبارت دیگر اروپا به رغم تاکید همیشگی خود برای حفظ برجام حاضر نیست هزینه آن را بپردازد و تا زمانی که چنین رویه ای را ادامه می دهد طبیعتاً نباید انتظار داشته باشد که ایران به برجام وفادار بماند. ادامه این روند قطع به یقین بحران های کنونی را ریشه دار تر و حل آن ها را دشوارتر خواهد نمود.

  • نویسنده : گفتارنامه بررسی کرد