تارنمای آمریکایی ' سی ان بی سی ' در گزارشی از احتمال تمدید معافیت های نفتی ایران از سوی امریکا خبر داد و نوشت : دولت ترامپ به دنبال اجازه دادن به ادامه صادرات نفت ایران است تا شرایط لازم برای بهای پایین تر نفت در پایان سال جاری میلادی ایجاد شود.

به گزارش گفتارنامه به نقل از ایرنا، در این گزارش آمده است : « برایان هوک » نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اخیرا از اظهارنظر مطمئن در این ارتباط که کاخ سفید تحریم های شدیدتری را علیه بخش صادرات نفت ایران اعمال می کند، خودداری کرد.
سی ان بی سی نوشت : وی (هوک) با این موضع گیری ، درها را برای تمدید معافیت های نفتی برای ایران باز گذاشت که بدین ترتیب برخی از بزرگترین مشتریان نفتی ایران می توانند از این کشور نفت خام خریداری کنند.
تصمیم دولت ترامپ در نوامبر گذشته برای اعطای معافیت نفتی برای هشت کشور واردکننده نفت ایران از جمله چین و هند بازار را متعجب کرد و منجر به کاهش سه ماهه بهای نفت خام در بازارهای جهانی شد.
در همین ارتباط ، « آموس هوچستین » یک نماینده سابق امور انرژی در دولت آمریکا گفت: در ماه مه معافیت ها ۱۰۰ درصد دوباره اجرا می شود. دلیلش هم این است که اگر شما معافیتی ارائه نکنید و همزمان کسی نفت وارد کند، سپس مجبورید آنها را تحریم کنید که احتمالا تمایلی به تحریم انها ندارید.
در حالیکه به نظر می رسد برایان هوک همچنان به دنبال فشار حداکثری به صنعت نفت ایران است، وی اخیرا با سوال خبرنگار سی ان بی سی در این رابطه که آیا دولت ترامپ معافیت های نفتی را برای ایران تمدید می کند یا خیر، مواجه شد و در پاسخ گفت: هنوز نمی توانم جواب این سوال را بدهم.
یکی از دلایل عدم پاسخگویی هوک در این رابطه این است که بخشی از تصمیم دولت ترامپ در مورد معافیت های نفتی برای ایران به بهای جهانی نفت خام زمانیکه اعتبار معافیت های واردات نفت در آغاز ماه مه پایان یابد، بستگی دارد.
مایکل کوهن یک تحلیلگر امور نفتی در این زمینه گفت: فکر می کنم رابطه ای میان بهای جهانی نفت و مسئله اجرای تحریم ها وجود دارد.
برایان هوک چند روز پیش در اظهارنظری بار دیگر آنچه ترامپ پیشتر گفته بود را بازگو کرد و افزود: دولت آمریکا برای جلوگیری از کمبود نفت که موجب افزایش بهای این کالا می شود، با اعطای معافیت ها موافقت کرده است.
در حقیقت وعده های وزارت خارجه آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نقش مهمی در افزایش بهای جهانی نفت در سراسر سال گذشته میلادی داشت.
هوچستین در ادامه عنوان کرد: دلیل واقعی که دولت ترامپ این معافیت ها را اعطا کرده این بوده که نتوانسته به توافق با برخی از بزرگترین مشتری های نفتی ایران برای توقف خرید نفت از این کشور دست یابد.