اهداف پنهان ترور
اهداف پنهان ترور
احتمال قوی‌تر در خصوص اهداف این ترور و تحرکات علیه ایران، مانع‌تراشی بر سر مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا در دولت بایدن است.

گفتارنامه: ترور ناجوانمردانه و تاسف بار یکی از دانشمندان هسته‌ای کشور که باعث تاسف همه ایرانیان شد، قدر مسلم با عاملیت اسرائیل صورت گرفته هرچند که گزارشات اولیه نیز آن را تایید می‌کند.

اما ترور شهید فخری‌زاده نمی‌تواند بدون ارتباط با نشست اخیر نتانیاهو، پمپئو و بن سلمان بوده باشد‌. اسرائیل و عربستان و البته دولت ترامپ از بازگشت آمریکا به برجام در دولت بایدن به شدت هراسناک و بیم آن دارند هر چه علیه جمهوری اسلامی رشته‌اند پنبه شود.

آن‌ها در دوماه پیش‌رو بیشترین فشار و تحرکات جدی علیه ایران از جمله ترور شخصیتی که از او به عنوان پدر هسته‌ای ایران نام می‌برند را در دستور کار قرار داده اند. روزنامه تایمز اسرائیل نیز چند روز پیش در مقاله‌ای افشا می‌کند که آمریکا و اسرائیل برای یک‌رشته عملیات پنهانی علیه ایران در هفته‌های باقی‌مانده از دولت دونالد ترامپ برنامه‌ریزی کرده‌اند.

این اقدامات در راستای تحریک ایران برای آغاز جنگ مستقیم با اسرائیل یا هم‌پیمانان آمریکا در منطقه انجام می‌شود اما اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها می‌دانند درایت جمهوری اسلامی بیش از آن است که درگیر واکنش‌های احساسی گردد به ویژه در دو ماه پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ، بلکه آن‌چه قریب به یقین به نظر می‌آید ایران پاسخ‌های حساب‌شده خواهد داد. بنابراین اگر با این هدف دست به این اقدامات مذبوحانه می‌زنند، دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند.

البته اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها بر روی فشار روانی پایگاه اجتماعی طیف رادیکال جناح راست در راستای ضرورت واکنش سریع و نظامی ایران به این حادثه حساب باز کرده‌اند.

اما به نظر می‌رسد احتمال قوی‌تر در خصوص اهداف این ترور و تحرکات علیه ایران، مانع‌تراشی بر سر مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا در دولت بایدن جهت دستیابی به توافق جهت لغو تحریم‌ها و انجام تعهدات هسته‌ای از سوی ایران باشد. با در نظرگرفتن این فرض، اهداف آن‌ها تا حدود زیادی محقق خواهد شد.

در هر صورت با این ترور، کلاف سردرگم خاورمیانه پیچیده‌تر شده است.