ایران توقیف کرد؛ کره عقب نشست
ایران توقیف کرد؛ کره عقب نشست
به نظر می‌رسد کره‌ای ها پس از توقیف کشتی خود و با تکیه بر اصل دوری از برخورد نظامی و کاهش تنش‌ها، تا حدودی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند

گفتارنامه: کره جنوبی مدت‌هاست اموال ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های خود بلوکه کرده است و با وجود رایزنی‌های بسیار از سوی ایران جهت انتقال پول‌های بلوکه شده، در نهایت توفیقی حاصل نشده است‌.

روز گذشته اما خبر رسید ایران یکی از نفتکش‌های کره جنوبی را به دلیل آلودگی‌های زیست محیطی توقیف کرده است.

در مقابل نیز کره جنوبی ضمن محکوم کردن این اقدام، از اعزام فوری یک واحد نظامی ضد دزدان دریایی به خلیج فارس خبر داد.

در حالی که به نظر می‌رسید تنش ها میان تهران و سئول بالا بگیرد اما امروز لحن مقامات کره‌جنوبی بسیار ملایم‌ شده و از اعزام یک هیات دیپلماتیک به تهران جهت بررسی موضوع سخن به میان آوردند.

اما نکته قابل توجه این‌که در حالی که کره جنوبی مدت‌هاست از پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های این کشور به بهانه تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند، اما سئول اکنون مدعی است که شاید این پول‌ها برای خرید واکسن «کووید۱۹» استفاده شود.

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی امروز گفت سئول و تهران در حال گفت‌وگو درباره استفاده از پول‌های بلوکه‌شده ایران برای خرید واکسن کرونا از طریق برنامه جهانی «کوواکس» هستند.

به نظر می‌رسد کره‌ای ها پس از توقیف کشتی خود و با تکیه بر اصل دوری از برخورد نظامی و کاهش تنش‌ها، تا حدودی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند و از همین روی به دنبال تامین منافع تهران از طریق پول‌های بلوکه شده‌ در زمینه خرید واکسن کرونا هستند.

البته بحث در خصوص استفاده از منابع بلوکه‌شده در کره‌جنوبی جهت خرید واکسن کرونا پیش از این از سوی رئیس بانک مرکزی ایران نیز مطرح شد اما در نهایت به بن بست کشیده شد.