بازی برد_برد سردار جوان
بازی برد_برد سردار جوان
نقطه قوت سردار محمد عدم بروز و ظهور در عرصه سیاست و متعاقب آن، نداشتن نقطه ضعف در افکار عمومی است.

گفتارنامه: سردار سعید محمد با استعفا از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا رسما حضور خود در عرصه رقابت ریاست‌جمهوری را کلید زد.

البته پیش از این، کمپین‌های مجازی انتخاباتی وی با قدرت در سطح گسترده‌ای در فضای‌مجازی آغاز به کار کرده بود.

از سوی دیگر، جریان مخالف حضور نظامیان در انتخابات، فارغ از بحث نظامی بودن او، کارنامه او را به چالش کشیدند و آن را فاقد عملکرد‌های قابل اتکا و قابل دفاع دانستند. در این مسیر امواج‌ تخریب سعید محمد در فضای عمومی جامعه شکل گرفته است. اصلاح‌طلبان قطعا در ادامه او را مورد نقد جدی‌تر نیز قرار خواهند داد.

اما در بدنه هواداران وی، مانور ویژه روی جوان حزب‌اللهی بودن و کارنامه اجرایی درخشان او در قرارگاه خاتم الانبیا بوده است.

تیم انتخاباتی سعید محمد به گونه‌ای فضاسازی می‌کند که این سردار، مصداق بارز رئیس‌جمهور جوان و حزب‌اللهی مورد نظر رهبر انقلاب است‌.

از سوی دیگر دو شورای بالادستی در جناح راست با عناوین شورای ائتلاف و شورای وحدت که در مسیر نزاع با یکدیگر هر کدام جداگانه به دنبال تحمیل کاندیدای مطلوب خود به عنوان نامزد نهایی این جناح است، هیچ‌کدام به دنبال سردار محمد نبوده است.

شورای ائتلاف به دنبال قالیباف و شورای وحدت پیگیر کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی است.

به نظر می‌رسد در صورت ورود قاضی القضات به عرصه انتخابات، سردار جوان اقبالی برای ادامه حضور نداشته و خود کنار خواهد کشید. البته با محاسبه وزن‌کشی سیاسی و تعیین جایگاه متناسب با آن در دولت آینده.

اما در صورت عدم ورود سیدابراهیم رئیسی به انتخابات، به نظر می‌رسد سعید محمد از اقبال خوبی برخوردار باشد، هرچند که رقبای جدی مانند قالیباف خواهد داشت.

از همین ابتدا نیز رسانه‌های وابسته به قالیباف، تخریب سعید محمد را با تیتر “برکناری او از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا” کلید زده‌اند.

اما مهم‌تر از هر پارامتر دیگر در این معادله، ابهام در حمایت نهادهای استراتژیک از اوست. اگر این حمایت وجود داشته باشد، پیمودن مسیر برای او راحت ‌تر خواهد بود.

اما گفتمان تبلیغاتی او در انتخابات، قریب به یقین ترجمان گفتمان نظامیان در سیاست خواهد بود و او تغییری در این جهت نخواهد داشت.

نقطه قوت سردار محمد عدم بروز و ظهور در عرصه سیاست و متعاقب آن، نداشتن نقطه ضعف در افکار عمومی است. البته عدم حضور در عرصه سیاست تا حدودی پاشنه آشیل او نیز می‌تواند باشد به خصوص با موج‌سازی مخالفان‌اش.

به هر تقدیر حضور سردار محمد در انتخابات اگر در نهایت به ریاست‌جمهوری او نیز ختم نشود، قطعا به یک جایگاه ویژه اجرایی منتهی خواهد شد.

بنابراین سردار یک بازی برد_برد را آغاز کرده است.