برنامه دولت برای حذف یارانه سه دهک پردرآمد
برنامه دولت برای حذف یارانه سه دهک پردرآمد

آن طور که دولتی ها اعلام کرده اند قرار است یارانه سه دهک پردرآمد در مهرماه امسال حذف گردد. دولت اجرای این کار را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپرده است. حذف یارانه سه دهک پر درآمد مصوبه مجلس شورای اسلامی است. در طول چند سال گذشته بارها موضوع حذف یارانه پردرآمدها مطرح […]

آن طور که دولتی ها اعلام کرده اند قرار است یارانه سه دهک پردرآمد در مهرماه امسال حذف گردد. دولت اجرای این کار را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپرده است.
حذف یارانه سه دهک پر درآمد مصوبه مجلس شورای اسلامی است. در طول چند سال گذشته بارها موضوع حذف یارانه پردرآمدها مطرح شده اما هر بار بنا بر دلایلی این کار انجام نشده است.
برخی ادعا می کنند که دولت در طول این سالها تمایلی به اجرای این کار نداشت این در حالی است که مسئولان دولتی معتقدند اصل موضوع حذف یارانه پردرآمدها موافق هستند و آنچه که درباره آن ملاحظه دارند جزئیات انجام آن است.
هدفمندی یارانه ها اکنون به یک شیر بی یال و اشکمی می ماند که با اهداف اولیه خود بسیار فاصله گرفته است.
زمانی که دولت احمدی نژاد در سال ۸۹ هدفمندی یارانه ها را آغاز کرد یک اشتباه بزرگ مرتکب شد و آن اشتباه بزرگ اکنون دامن گیر دولت روحانی شده است. دولت احمدی نژاد مدام با افتخار اعلام می کرد که به همه یارانه مساوی داده است در حالی که اگر از همان آغاز هدفمندی، تنها به افراد نیازمند یارانه داده می شد و یا دست کم ، به طبقات برخوردار یارانه تعلق نمی گرفت کار به اینجا نمی رسید و مشکلات یارانه ای ریز و درشتی برای دولت روحانی ایجاد نمی شد.
بنابراین دولت احمدی نژاد سنگ بنای هدفمندی را از ابتدا کج گذاشت و حالا هدفمندی به یک ساختمان کجی می ماند که اصلاح آن کار بسیار سختی است.
به هر حال ، دولت روحانی اگر بتواند با استفاده از بانک های دقیق اطلاعاتی ، طبقات ثروتمند که نیازی به دریافت یارانه ندارند را شناسایی و یارانه آنان را حذف کند گام بزرگی برداشته است زیرا می تواند از محل آزادسازی منابع ناشی از این اقدام، در جهت بهبود معیشت طبقات محروم و ضعیف جامعه چاره اندیشی نماید.
در شرایط کنونی که دولت با محدودیت منابع درآمدی مواجه است حذف یارانه پردرآمدها اقدامی ضروری و لازم است.