دولت ترامپ بار دیگر تهدید کرده چنانچه کنگره قطعنامه قطع حمایت نظامی از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را تصویب کند، آن را وتو خواهد کرد. به گزارش گفتارنامه به نقل از مهر دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تهدید کرد که لایحه کنگره مبنی بر قطع حمایت نظامی از عربستان سعودی در […]

دولت ترامپ بار دیگر تهدید کرده چنانچه کنگره قطعنامه قطع حمایت نظامی از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را تصویب کند، آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش گفتارنامه به نقل از مهر دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تهدید کرد که لایحه کنگره مبنی بر قطع حمایت نظامی از عربستان سعودی در جنگ یمن را وتو خواهد کرد.

گفتنی است ۲ هفته پیش، کنگره در اقدامی فراحزبی و به نشانه انتقاد از اقدامات ضدحقوق بشری عربستان در جریان جنگ یمن و همچنین قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی، قطعنامه‌ای ارائه داد.

اما دولت ترامپ این قطعنامه را نابجا تلقی می‌کند چراکه به ادعای کاخ سفید، حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی جنبه رزمی ندارد و تنها به سوخت‌رسانی به هواپیماها و دیگر کمک‌های لجستیکی محدود می‌شود.

گفتنی است کاخ سفید از بابت عدم ارائه گزارش مناسب درباره قتل خاشقجی نیز مورد غضب کنگره قرار گرفته است.

با توجه به اینکه از بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، کنترل مجلس نمایندگان به حزب دموکرات واگذار شده است؛ انتظار می‌رود این مرجع قانون‌گذاری قطعنامه ضدسعودی را این هفته به رای بگذارد.

این قطعنامه برای اینکه از سد وتوی ترامپ بگذرد، باید دو سوم آراء در هر ۲ مجلس نمایندگان و سنا را کسب کند حال آنکه کنترل سنا از سوی جمهوریخوهان، این امر را مشکل می‌کند.