جامعه سرمایه‌سوز!
جامعه سرمایه‌سوز!
شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز به بستری تبدیل شده‌اند که برخلاف انتظارات اولیه در روزهای آغازین این پدیده دنیای‌ارتباطات، بیش از هر زمان دیگری کاربران خود را به سوی سطحی‌نگری، ساده‌انگاری، ساده‌اندیشی و سرگرم شدن به مسائل حاشیه‌ای برده است.

گفتارنامه: در روزهای اخیر شاهد بالا گرفتن جنجال‌ها در مورد یک سلبریتی دیگر ایرانی بودیم.

انتشار فیلمی از شهاب حسینی بازیگر پرافتخار ایران در آمریکا که وی را در هنگام دریافت واکسن کرونا نشان می‌دهد باعث واکنش‌ها به این بازیگر در فضای مجازی شد.

بسیاری از کاربران عقیده داشتند که این کار شهاب‌حسینی در شرایطی که هنوز وضعیت دریافت واکسن کرونا برای ایرانیان مشخص نیست بیش از هر چیز نشان از دورویی و ریاکاری شهاب‌حسینی دارد. چرا که به عقیده آن‌ها شهاب حسینی نان چسبندگی به هسته قدرت را می‌خورد، حال آن‌که هیچ دلیل موجهی برای آن ارائه نمی‌دهند.

البته در مقابل، افرادی دیگر این کار را موضوعی شخصی و انتشار فیلم این بازیگر را تعرض به حریم شخصی وی دانستند.

در نهایت با بالا گرفتن این جنجال‌ها نهایتا شهاب حسینی با انتشار متنی در صفحه شخصی اینستاگرام خود از این شبکه اجتماعی خداحافظی کرد.

بدون اینکه قرار باشد وارد بحث درست بودن یا نبودن کار شهاب حسینی در این شرایط بشویم، باید به یک نکته بسیار مهم در مورد شبکه‌های اجتماعی و موضوع سلبریتی‌ها اشاره کنیم.

متاسفانه شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز به بستری تبدیل شده‌اند که برخلاف انتظارات اولیه در روزهای آغازین این پدیده دنیای‌ارتباطات، بیش از هر زمان دیگری کاربران خود را به سوی سطحی‌نگری، ساده‌انگاری، ساده‌اندیشی و سرگرم شدن به مسائل حاشیه‌ای برده است.

به عبارت دیگر اگر در دوران قبل از ظهور شبکه‌های اجتماعی، تنها وب‌سایت‌ها و مجلات زرد، بار عامه پسندی اجتماع را به دوش می‌کشیدند حالا شبکه‌های اجتماعی و بی‌شمار صفحه و شخصیت این کار را در سریع‌ترین زمان و در گستره بزرگی انجام می دهند.

ظهور شبکه‌های اجتماعی و گسترش آنها بیش از هر زمان دیگری زندگی افراد مشهور را به متن جامعه آورد.

اظهارنظرهای مردم که پیشتر با نامه و دیدارهای نزدیک انجام می‌شد جای خود را به نظرات زیر پُست‌های سلبریتی‌ها داد که بدون هیچ هزینه‌ای کاربران و سلبریتی‌ها را نزدیک کرده است.

اما این نزدیکی تبعاتی هم دارد. از بین رفتن مرز بین زندگی شخصی سلبریتی‌ها و مردم عادی که حالا در مورد شخصی‌ترین لحظات زندگی آنها نظر می‌دهند (هرچند بسیاری از سلبریتی‌ها به عمد این کار را با اهداف مختلف از جمله شهرت بیشتر انجام ‌می‌دهند).

اما حاشیه اخیر پیرامون شهاب حسینی بیش از هر چیز نشان از عدم شناخت درست جامعه ایران از پدیده سلبریتی دارد.

انتظار مردم از شهاب حسینی برای عدم دریافت واکسن کرونا در کشوری دیگر به غایت غیرطبیعی است.

چرا شهاب‌حسینی نباید همچون دیگران برای سلامتی خود ارزش قائل باشد؟

به عبارت دیگر، سلبریتی نیز در نهایت یک انسان است و نه فراتر از آن‌.

مردم و طرفداران این سلبریتی‌ها نباید بیش از اندازه فضای شبکه‌‌های اجتماعی را جدی گرفته و خود را به عنوان آمر این افراد بدانند.

نوع مواجهه جامعه با سرمایه‌های خود به گونه‌ای است که مصداق بارز “جامعه سرمایه‌سوز” بر آن اطلاق می‌گردد.