رئیس شورای شهر تهران در مورد جلسه روز گذشته انتقال پایتخت با جهانگیری توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش گفتارنامه به نقل از ایسنا، محسن هاشمی صبح امروز در حاشیه جلسه شورای شهر تهران با اشاره به جلسه روز گذشته‌اش با جهانگیری در خصوص بحث انتقال پایتخت گفت: سال‌هاست که در مورد انتقال پایتخت صحبت […]

رئیس شورای شهر تهران در مورد جلسه روز گذشته انتقال پایتخت با جهانگیری توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش گفتارنامه به نقل از ایسنا، محسن هاشمی صبح امروز در حاشیه جلسه شورای شهر تهران با اشاره به جلسه روز گذشته‌اش با جهانگیری در خصوص بحث انتقال پایتخت گفت: سال‌هاست که در مورد انتقال پایتخت صحبت می‌شود و در جلسه دیروز نیز مجدد این بحث مطرح شد.

وی با بیان این که دبیرخانه وزارت راه و شهرسازی براساس مصوبات جلسات قبلی بحث انتقال را مطرح کرد اما مقرر شد که به روی ساماندهی تهران بزرگ بحث شود افزود: بند اول ساماندهی حمل و نقل عمومی بر پایه حمل و نقل ریلی بود که همگان تاکید داشتند که باید این مهم توسعه یابد.

وی با بیان این که مشاورانی از دانشگاه تهران گزارشی در مورد وضعیت سفر به تهران و حمل و نقل عمومی به خصوص در غرب تهران داشتند که آن را ارائه کردند گفت: براساس این گزارش روزانه یک میلیون و ۳۰ هزار سفر از شهرهای اقماری به تهران می‌شود که هر روز تعداد آنها افزایش می‌یابد و باید این مهم ساماندهی شود.

هاشمی ضمن اشاره به این که در نامه‌ای که چندی پیش به روحانی نوشتم در مورد این موضوعات و لزوم توسعه حمل و نقل به خصوص مترو تاکید داشتم اظهار کرد: در جلسه روز گذشته مجدداً بحث نامه را مطرح کردم و تاکید داشتم تهران ۵۰۰ کیلومتر ریل آماده دارد که می‌تواند سفر در تهران و شهرهای اقماری را پوشش دهد و تنها کافی است آن را تجهیز کنیم.

وی گفت: می‌توانیم با تجهیز خطوط موجود ۱۰ میلیون سفر با شبکه مترو پوشش دهیم.در جلسه روز گذشته بحث انتقال پایتخت را منتفی نکردند اما قرار شد کمیته مذکور بررسی کند و اگر پیشنهادی داشت مطرح کند.

رئیس شورای شهر تهران با بیان این که نمی‌توانیم جمعیت ۱۵ میلیونی تهران را نادیده بگیریم اما باید ساماندهی کنیم خاطر نشان کرد: اولویت همه گزارشهای دیروز، توسعه حمل و نقل بود و به نظر می‌رسد احتمالاً جهانگیری جلسه ویژه‌ای بگذارد و ما نیز در این جلسه در مورد داشته‌هایمان و درخواست‌هایمان صحبت خواهیم کرد.

به گفته هاشمی در جلسه روز گذشته به موارد قانونی کمک دولت به مترو اشاره شده و اگر وزارت نفت به وظایف خود در مورد صرفه جویی در مصرف سوخت از محل توسعه حمل و نقل عمومی عمل کند شاهد حل مشکلات حمل و نقلی همه کلان شهرها خواهیم بود.

وی با بیان این که قانون صرفه جویی سوخت باید اجرایی شود، در مورد هزینه بر بودن خطوط اقماری برای تهران گفت: دولت باید یارانه بدهد اما نمی‌دهد و این در حالی است که حمل و نقل ریلی برای تهران و خود دولت مزیت‌های زیادی دارد چرا که تعداد افرادی که در تهران به دلیل آلودگی هوا جان می‌دهد از تعداد کشته‌ها در پایتخت بیشتر است.

رئیس شورای شهر تهران اظهار کرد: دولت باید به تعهدات خود در ارائه یارانه به حمل و نقل عمومی عمل کند. در همه جای‌های دنیا از سوخت مالیات می‌گیرند و آن را به حمل و نقل عمومی می‌دهد اما در کشور ما به سوخت یارانه می‌دهند و هیچ کمکی به حمل و نقل عمومی نمی‌کنند.

وی در مورد سرانجام جلسه روز گذشته انتقال پایتخت با بیان این که جهانگیری در این جلسه اعلام کرد که این موضوع مهمی است و باید در سطح کلان تصمیم گیری شود گفت: با این حال در مورد توسعه حمل و نقل عمومی در راستای ساماندهی تهران بزرگ صحبت شد.

هاشمی در پاسخ به این سوال که در این جلسه چه شهرهایی به عنوان پایتخت جدید مطرح شد؟ به شوخی گفت: همه رؤسای جمهور علاقه دارند که پایتخت را به شهر خود ببرند.