رونمایی از طاووس ترمیم شده در شیراز
رونمایی از طاووس ترمیم شده در شیراز

تندیس طاووس دروازه قرآن شیراز که در سیل پنجم فروردین ۹۸ این شهر به آن آسیب نرسید، اما ۱۰ روز بعد از سیل به آتش کشیده شد، پس از بهسازی و ترمیم،دوباره در این مکان نصب و از آن رونمایی شد. به گزارش گفتارنامه تندیس طاووس قدیمی که حالت نشسته داشت در سال ۷۰ که […]

تندیس طاووس دروازه قرآن شیراز که در سیل پنجم فروردین ۹۸ این شهر به آن آسیب نرسید، اما ۱۰ روز بعد از سیل به آتش کشیده شد، پس از بهسازی و ترمیم،دوباره در این مکان نصب و از آن رونمایی شد.

به گزارش گفتارنامه تندیس طاووس قدیمی که حالت نشسته داشت در سال ۷۰ که دروازه قرآن و مقبره خواجوی کرمانی بهسازی شد، در میدان مقابل دروازه قرآن نصب و در سال ۹۶ بهسازی شد.

این طاووس در یازدهم اسفند ۹۷ از جا کنده و بار کامیون شد و روز بعد از آن طاووسی به حالت ایستاده به جای آن قرار گرفت.

تندیس طاووس جدید دروازه قرآن شیراز در سیل پنجم فروردین ۹۸ که موجب جان باختن ۲۱ نفر از هموطنانمان در این شهر شد، با وجودی که مکان قرار گرفتن این تندیس از کانون‌های اصلی سیل بود، اما این رخداد طبیعی را از سر گذراند و آسیبی به آن نرسید لیکن شامگاه پانزدهم فروردین عامل انسانی، این نماد شهر شیراز را به آتش کشید.

رونمایی از طاووس ترمیم شده
محمد رضا محمد حسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز، جمعه در حاشیه رونمایی از این تندیس با بیان اینکه هزینه‌های بهسازی این طاووس هنوز جمع بندی نشده است، اظهار کرد: نوع چمن مصنوعی استفاده شده در ساخت این نماد شهری از کارخانه‌ای در کرمان تهیه شده و به علت صدمه دیدن بخشی از این سازه، باید برای ترمیم آن از همان جنس چمن مصنوعی استفاده می‌شد که سفارش و تامین این مصالح، زمان بر شد.

وی اضافه کرد: این طاووس یکی از نماد‌های شیراز است و انتظار داریم که مردم در حفظ اموال عمومی این شهر بیش از گذشته تلاش کنند.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز افزود: بی شک دیدگاه عموم مردم شیراز بر مبنای حفظ و حفاظت از نماد‌های شهری و اموال عمومی است و ما نیز همانند سایر شهروندان منتظر تصمیم مقامات قضایی در رسیدگی به پرونده فردی که اقدام به آتش زدن این طاووس که نماد شهر شیراز است، هستیم.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز دوازدهم اسفند ۹۷ نیز اظهار کرد: طاووس قدیمی از زیبایی بصری و فرم درستی برخوردار نبود و زیاد به طاووس شباهت نداشت.

محمدحسن پور ادامه داد: برای ساخت طاووس جدید در میدان دروازه قرآن، استادان دانشگاه و طراحان برجسته‌ای به کار گرفته شدند تا نمادی در خور نام شیراز طراحی و ساخته شود.

وی گفت: ابعاد طاووس قبلی که در میدان دروازه قرآن قرار داشت، سه و نیم متر طول داشت و ارتفاع آن ۴ متر بود، اما طاووس جدید در ابعاد ۸ متر طول در پنج و نیم متر ارتفاع و ۲ و نیم متر عرض ساخته شده و گلکاری دم طاووس جدید نیز ۵۰ متر در ۳۰ متر طراحی شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: شاید طاووس جدید نقص‌هایی هم داشته باشد، اما به لحاظ زیبایی و فرم قابل قیاس با طاووس قدیمی نیست بلکه بسیار زیباتر است.

این طاووس در شامگاه پانزدهم فروردین ۹۸ آتش گرفت و لحظاتی بعد ماموران آتش نشانی شیراز موفق به خاموش کردن این آتش شدند تا این نماد شهری به طور کامل در آتش نسوزد.

دو روز بعد از آتش زدن طاووس دروازه قرآن شیراز و در هفدهم فروردین ۹۸ فرمانده انتظامی استان فارس خبر از دستگیری عامل آن داد.
سردار احمد علی گودرزی با اشاره به اینکه این فرد خاطی در اطراف پارک کوهپایه (نزدیک دروازه قرآن) دستگیر شد، اظهار کرد: متهم همزمان با آتش زدن مجسمه طاووس اقدام به فیلمبرداری و انتشار آن در فضای مجازی کرده بود.