عملیات انصارالله بی‌فایده بودن خریدهای تسلیحاتی سعودی‌ها را نشان داد
عملیات انصارالله بی‌فایده بودن خریدهای تسلیحاتی سعودی‌ها را نشان داد

سفیر اسبق ایران در اردن گفت: عملیات پهپادی انصارالله نشان دهنده پیشرفت یمنی‌ها در عرصه دفاع مشروع و بی‌فایده بودن سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در خریدهای تسلیحات نظامی‌شان را نشان داد. «نصرت‌الله تاجیک» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره تاثیر حمله پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی آرامکو و اثرات‌ آن بر وضعیت ژئوپولتیکی منطقه گفت: این […]

سفیر اسبق ایران در اردن گفت: عملیات پهپادی انصارالله نشان دهنده پیشرفت یمنی‌ها در عرصه دفاع مشروع و بی‌فایده بودن سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در خریدهای تسلیحات نظامی‌شان را نشان داد.

«نصرت‌الله تاجیک» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره تاثیر حمله پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی آرامکو و اثرات‌ آن بر وضعیت ژئوپولتیکی منطقه گفت: این حملات منجر به تغییر وضعیت ژئوپولتیکی منطقه نخواهد شد چراکه واقعیات ژئوپولتیکی با اقداماتی اینچنین که واجد تحولات عمیق سیاسی نباشد تغییر نمی‌کند. با این حال، حملات اخیر انصارالله به پالایشگاه‌های عربستان را می‌توان اقدام و عملیاتی استراتژیک دانست که هم با اهدافی چند وجهی صورت گرفت و هم تاثیراتی چندگانه بر توازن قدرت میان بازیگران درون منطقه‌ای خواهد داشت.

وی در تشریح بیشتر این موضوع اظهار داشت: عملیات اخیر انصارالله نشان داد که مردم یمن کارد به استخوان‌شان رسیده است و به همین خاطر، شاهرگ اقتصادی سعودی‌ها را مورد هدف قرار دادند. از سوی دیگر، این عملیات نشان دهنده پیشرفت یمنی‌ها در عرصه دفاع مشروع و بی‌فایده بودن سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در خریدهای تسلیحات نظامی‌شان را نشان داد.

حمله پهپادی انصارالله عملکرد تسلیحات گرانقیمت سعودی را زیر سوال برد

تحلیلگر ارشد سیاست خارجی با بیان اینکه یمن در حالی که در چهار سال و نیم گذشته تحت شدیدترین حملات نظامی ائتلاف سعودی و محاصره کامل از سوی آنها بوده است، توانسته به پیشرفت‌های خوبی در عرصه دفاعی دست پیدا کند، تصریح کرد: انجام عملیات اخیر انصارالله، شک و تردیدهای بسیاری نسبت به تجهیزات و تسلیحات پیشرفته‌ای که سعودی‌ها از غربی‌ها خریداری می‌کنند، ایجاد کرده است. امروز این سوال مطرح است که چگونه این تجهیزات و تسلیحات پیشرفته و گرانقیمت نتوانسته‌اند ۱۰ پهپاد یا حتی موشک یمنی را رهگیری و از انجام عملیات توسط آنها جلوگیری کند.
تاجیک در عین حال گفت: البته موضوع مهم نه تنها در توانایی این تسلیحات در تامین امنیت حداکثری است بلکه تردیدی بدون پاسخ از آسیب‌پذیری تاسیساتی چنین حساس و رها شدن آن بدون حفاظت دفاعی است که انگشت اتهام به سوی آمریکا روانه می‌شود که آیا چنین اقدامی می‌تواند برای اهدافی همچون کاهش ارزش سهام آرامکو باشد که عربستان در شرف فروش پنج درصد از آنها است!؟

تاجیک درباره اهداف انصارالله از اجرای این عملیات گفت: انصارالله برای آنکه در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن دست بالا را داشته و سعودی‌ها را به پای میز مذاکره بکشاند و نشان دهد که تداوم جنگ و امیدواری به راهکارهای نظامی فایده‌ای ندارد، عملیات حمله به آرامکو را طراحی و انجام داد.

آمریکا نمی خواهد نتیجه سیاست‌های خود در منطقه را بپذیرد

وی با بیان اینکه انصارالله با انجام این عملیات می‌خواست رنج و آلام مردم یمن و جنایاتی که طی چهار سال و نیم گذشته متحمل شده است را به افکارعمومی جهان یادآور شود، ابراز داشت: نوع برخوردی که ایالات متحده نسبت به این عملیات داشت و فرافکنی‌ای که مقامات این کشور انجام داده و پیکان حملات لفظی خود را به سمت ایران نشانه گرفتند، نشان داد آنها حاضر نیستند نتایج آنچه که در سایه حمایت‌های آنها از سعودی‌ها در یمن رخ داده است، را بپذیرند.

این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با اشاره به بی‌توجهی جهانی به فجایع رخ داده در یمن بیان کرد: ممکن است عملیات نظامی انصارالله به آرامکو موجب جلب توجه جامعه جهانی به بحران و تاکید بر پایان دادن به آن شود چراکه تا به حال، جامعه بین‌المللی نسبت به مسئله یمن غفلت کرده و نسبت به آنچه بر مردم یمن می‌رود، عکس‌العمل مناسبی از خود نشان نداده است و لذا وجدان بیدار بشری یک عذرخواهی جدی به مردم مظلوم و مقاوم یمن بدهکار است.

تاجیک در پاسخ به این سوال که واکنش عربستان سعودی به عملیات اخیر انصارالله چه خواهد بود؟ یادآور شد: عربستان سعودی و یمن تا به امروز، شش بار با یکدیگر درگیری نظامی و جنگ داشته‌اند. شش جنگ قبلی برنده نظامی نداشته‌اند. جنگ کنونی هم برنده‌ای نخواهد نداشت و تنها از طریق راهکار گفت‌وگو و تفاهم سیاسی خاتمه می‌یابد.