رییس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در صحن مجلس گفت: حرکت و مسیرانقلاب اسلامی ما را به هدف رسانده و وقتی وضعیت پزشکی و سلامت کشور را با ۴۰ سال قبل مقایسه می کنیم ، پیشرفتهای کشور قابل ملاحظه بوده است. به گزارش  گفتارنامه به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و […]

رییس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در صحن مجلس گفت: حرکت و مسیرانقلاب اسلامی ما را به هدف رسانده و وقتی وضعیت پزشکی و سلامت کشور را با ۴۰ سال قبل مقایسه می کنیم ، پیشرفتهای کشور قابل ملاحظه بوده است.

به گزارش  گفتارنامه به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز دوشنبه در مراسم اخذ رای اعتماد برای دکتر حسن نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت:همه ما می دانیم که بخش سلامت بهداشت و مسئله رسیدگی به بیماران،هزینه سلامت، پیشگیری از بیماری ها، استقلال در این زمینه و توریسم سلامت چقدر برای ما اهمیت دارد.

وی افزود: انقلاب بزرگ اسلامی ره آوردی فراوان در بخش های مختلف خدمات اجتماعی برای مردم ما به ارمغان آورد که یک بخش آن سلامت بود. با نگاه به آمارهای اولیه کاملا روشن است که نظام جمهوری اسلامی ایران در این ۴۰ سال چه گام های بلندی در راه سلامت مردم برداشته است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سال ۵۶ و ۵۷ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، کل پزشکانی که در کشور خدمت می کردند ۱۴ هزار ۷۰۰ نفر بودند که از این تعداد شش هزار نفر آن پزشکان خارجی بودند.علاوه بر این نیمی از بهداشت و سلامت و درمان ما در بخش پزشک عمومی یا تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بود.

روحانی ادامه داد: در تخصص های مختلف بجز هشت رشته تخصصی پزشکی که در ایران بود ، بقیه موارد نیازمند به دانشگاه های خارج از کشور بودیم.

وی یادآور شد: امروز این استقلال بزرگ را انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده است که به جای ۱۴ هزار پزشک امروز ۱۴۰ هزار پزشک در این کشور خدمت می کنند و به جای ۶۰۰ دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال ۵۷ امروز شش هزار و ۱۰۰ نفر ورودی پزشکی داریم.

رییس جمهوری اضافه کرد: با اینکه جمعیت کشور ما کمی بیش از دو برابر شده است و از ۳۶ میلیون ما به هشتاد و دو میلیون نفر رسیده ایم ۱۲۸ درصد افزایش ما داریم،اما در بخش بهداشت و درمان به هر کجا نگاه می کنیم آمار را دو برابر نمی بینیم ۱۰برابر ۱۵ برابر ۱۲ برابر ۱۳۰ درصد می بینیم.

روحانی خاطرنشان کرد: حرکت ما در این زمینه حرکت صحیح و درستی بوده است و مسیری که انقلاب اسلامی در این زمینه انتخاب کرده است مسیری بوده که ما را به هدف رسانده است.

وی ادامه داد:البته به این معنا نیست که در بخش سلامت ما امروز هیچ اشکال و ایرادی نداریم، قاعدتا ضعف و اشکال هم داریم اما وقتی با ۴۰ سال پیش مقایسه می کنیم با سایر کشورها پیشرفت کشور بسیار قابل ملاحظه است. پزشکان فداکار، ایثارگر و مخلص که ما بسیاری از آنها را در دوران هشت سال دفاع مقدس در بیمارستان های خط مقدم آنها را مشاهده کردیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: در عملیات هایی بود که فاصله خط مقدم تا پزشک جراح و اتاق جراجی ما بیش از هفت کیلومتر نبود یعنی بیمارستان ما در جایی مستقر بود حتی گلوله خمپاره می توانست به آنجا اصابت کند.در زیر انفجارهای توپخانه های مهیب ادوات حتی بمباران هواپیماها که یکی از بیمارستانهای ما در یکی از عملیات مورد حمله قرار گرفت پزشکان و پرستاران ما باشهامت در خط مقدم بودند.

وی با بیان اینکه امروز هم پزشکان مخلص مومن و ایثار گر کم نداریم افزود:البته در میان همه اقشار ممکن است افراد کمی هم داشته باشیم که همه ویژگی هایشان مطلوب جامعه نباشد اما این قشر همواره مومن فداکار ایثار گر و مورد احترام جامعه بوده است.

روحانی ادامه داد: همیشه از رسم ما این بوده که به عالمان دانشمندان و از جمله پزشکان همیشه احترام می کردیم این یکی از اخلاقهای شایسته و درست مردم عزیز و بزرگ این سرزمین هست.

امیدوارم نام دکتر هاشمی در تاریخ ماندگار باشد

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم و قبل از آغاز به کار دولت، بنده در تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۹۲ به مردم قول دادم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت، تجهیز بخش های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و همچنین کاهش مخارج بیماران است.

وی با بیان این که ‘ ما از ابتدای دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم’ ، ادامه داد: تقریبا در همان ماه‌های اولیه یعنی در اوایل سال ۹۳ طرح تحول سلامت و اجرایی و عملیاتی شد و در اجرای این طرح دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بسیار پرتلاش، مخلص و ایثارگر ما نقش بسیار ارزشمندی در اجرای این طرح داشت.

رییس جمهوری با تقدیر از خدمات وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: امیدوارم نام دکتر هاشمی در تاریخ کشور ما در کنار طرح تحول سلامت ماندگار باشد.
روحانی ادامه داد: یکی از تاسف های من در دولت دوازدهم این است که دوست بسیار عزیز، پرتلاش و خوبمان نتوانست تا پایان راه در کنار هم باشیم، برای او آرزوی موفقیت می کنم، هر کجا که هست فردی خدوم، جهادی و مردی است که آشنایی من با او به دوران دفاع مقدس و ایام جنگ بر می گردد.

وی با بیان این که در طرح تحول سلامت کار بسیار بزرگی انجام گرفت، یادآور شد: دولت و مجلس هر دو برای طرح تحول سلامت دست به دست هم دادیم، شاید هیچ کار مهمی را دولت بدون حمایت و کمک شما نمایندگان نتواند انجام دهد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همین امروز زحمت تصویب بودجه سال آینده بر دوش شماست و خوشحالم که شما نمایندگان در بخش کمیسیون تلفیق کارها را به اتمام رساندید و انشاالله بعد از ۲۲ بهمن کار بررسی نهایی را آغاز می کنید. اگر بودجه سال ۹۸ هرچه زودتر به دست ما برسد می‌توانیم برای سال آینده سریع‌تر برنامه‌ریزی کنیم.

 وضعیت ۴ لایحه

روحانی اضافه کرد: من در اینجا فرصت را مغتنم می شمارم و از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، هیات رییسه و نمایندگان به خاطر تصویب ۴ لایحه مهمی که علیه پولشویی و تروریسم وجود داشت و مجلس شورای اسلامی تصویب کرد، قدردانی کنم.

وی تاکید کرد: تصویب این چهار لایحه به عنوان یک اقدام مهم از سوی مجلس و دولت در تاریخ کشور خواهد شد چون ما همیشه پیشتاز مبارزه با تروریسم بودیم و نباید اجازه دهیم قدرت ها و ابرقدرت ها که دستشان به خون مردم آلوده است و ترورهای مختلف را در طول تاریخ انجام دادند، مدعی مبارزه مالی با تروریزم باشند.

رییس جمهوری با اشاره به این که نباید بهانه‌ای به آنها بدهیم که بتوانند به ما اهانت کنند، اضافه کرد: امیدوارم با توجه به این که دو لایحه از چهار لایحه نهایی شده، دو لایحه دیگر هم در مراحل بعدی نهایی شود.

وی افزود: تکمله ای هم به عنوان دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم که انشالله آن هم به دست شما نمایندگان تصویب شود تا ما بتوانیم برای روان سازی مبادلات خارجی، مالی و بانکی دست مسئولین را بازتر کنیم.

 در طرح تحول سلامت، بهداشت را به منزل مردم نزدیک تر کردیم

رئیس جمهوری گفت : در تبلیغات انتخاباتی خود درباره سلامت مردم، تجهیز بخش سلامت و در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و همچنین کاهش مخارج بیماران قول داده بودم. در گذشته ۵۵هزار تخت بیمارستان داشتیم، اما امروز ۱۲۹هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی در کشور داریم؛ یک برنامه بسیار بزرگ و یک تحول بسیار بزرگ تدوین کردیم؛ ۱۳۱ درصد افزایش تخت بیمارستانی در این طرح بزرگ انجام گرفت.

روحانی بیان کرد: برای ساخت ۲۴هزار تخت جدید برای بازسازی ۴۴ هزار تخت اقدام کردیم؛ در کنار تجهیزات و تسهیلات برای مردم، قدم های خوبی در این چند سال برداشتیم ؛ مخارج پزشکی برای بیماران بستری به زیر ۱۰ درصد و حتی در روستاها تا زیر ۵ درصد هم رسیده است.

رئیس جمهوری افزود: در طرح تحول سلامت، سلامت و بهداشت را به منزل مردم نزدیک و نزدیک تر کردیم، در آغاز انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت در کشور داشتیم اما امروز ۱۲ برابر یعنی ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور فعالیت می‌کنند.
روحانی بیان کرد: اگر پزشکان متخصص ما در گذشته فقط در شهرهای بزرگ بودند امروز تا مناطق مرزی هم نزدیک شده‌اند، بسیاری از شهرهای کوچک و روستاییان با فاصله کمی به پزشک متخصص دسترسی دارند. این کار یک تحول بزرگ در حوزه سلامت و پزشکی است.

رئیس جمهوری گفت: بسیاری از سران کشورهای جهان در ملاقات هایی که داریم نسبت به طرح تحول سلامت دچار شگفتی هستند و سوال می کنند که چگونه این طرح با این عظمت در ایران اسلامی اجرایی و پیاده شده است؛ بسیاری از کشورهای صنعتی و بزرگ هنوز در اجرای چنین طرحی به خوبی موفق نبوده‌اند این طرح یکی از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: پیش از انقلاب در بسیاری از بیماری ها و عمل های جراحی نیازمند این بودیم که بیماران به خارج از کشور بروند، امروز تقریباً این نیاز به طور کامل مرتفع شده و برعکس نیز شده است؛ ما گردشگری سلامت داریم، تعداد زیادی از مردم کشورهای همسایه ها ، ایرانی هایی که در اروپا ساکن و آمریکا ساکن هستند برای عمل جراحی به ایران می‌آیند و عمل جراحی انجام می دهند نه اینکه چون در ایران ارزانتر است بلکه به خاطر پزشکان متخصص و خدمات مناسب بیمارستانی به ایران می آیند.

رییس جمهوری تاکید کرد: در یک بیمارستان تمام بخش‌ها باید دست به دست هم بدهند تا بیمار به سلامت از بیمارستان خارج شود و زندگی خود را دوباره آغاز کند.

۹۵ درصد دارو در داخل تولید می شود

روحانی گفت: در اوایل سال ۹۲ مسئله دارو یکی از مشکلاتی بود که مردم با آن مواجه بودند ؛ بسیاری از داروها نایاب بود و یا بسیار گران بود، ما تلاش کردیم مشکل دارو حل شد، ما امروز افتخار می کنیم که اگر در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی از لحاظ عددی ۲۵ درصد داروها را در داخل تولید می شد و ۷۵ درصد از خارج تامین می‌کردیم امروز ۹۵ درصد دارو در داخل تولید می شود و فقط ۵ درصد از داروها را از خارج وارد می کنیم.