معاملات پشت پرده آمریکا با ترکیه و سوریه
معاملات پشت پرده آمریکا با ترکیه و سوریه
عملیات ترکیه در شمال عراق با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته و لفاظی های واشنگتن در مخالفت با این عملیات یک بازی سیاسی بیش نبوده است.

گفتارنامه: از زمانی که خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستس داعش منتشر شده گزارش ها و تحلیل های متعددی در خصوص آن در سطح رسانه های بین المللی منتشر شده است.

بر اساس گزارش رسانه های غربی و عربی،ارتش آمریکا با کمک ها و هماهنگی های اطلاعاتی ترکیه و عراق مخفیگاه البغدادی را شناسایی و با چند بالگرد و پهپاد آن را بمباران نموده و در پی این اقدام، رهبر داعش خود را منفجر نموده است.

البته ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نطق خود علاوه بر ترکیه و عراق از کمک های سوریه برای اجرای این عملیات قدردانی نموده است. قدردانی ترامپ از سوریه موضع بی سابقه ای از زمان شروع بحران در این کشور است چرا که دولت پیشین و فعلی آمریکا همواره در مخالفت با حکومت اسد تاکید نموده و خواستار کناره گیری وی از قدرت شده بودند اما این موضع ترامپ در کنار تصمیم او برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و همچنین عملیات اخیر ارتش ترکیه در شمال سوریه نشان می دهد که معادلات منطقه تا حدودی تغییر یافته است.

در واقع، معاملات پشت پرده آمریکا، ترکیه ، روسیه و سوریه را نباید نادیده گرفت. اکنون مشخص شده که عملیات ترکیه در شمال عراق با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته و لفاظی های واشنگتن در مخالفت با این عملیات یک بازی سیاسی بیش نبوده است.

این موضوع کاملا محتمل است که ترکیه در ازای این اقدام آمریکا، کمک های اطلاعاتی را به واشنگتن برای عملیات علیه رهبر داعش انجام داده باشد.

اصولا دولت های آمریکا علاقه مند هستند وقتی تاریخ مصرف تروریست های نشان داری چون بن لادن و البغدادی به پایان رسید خودشان کلک آن ها را بکنند تا هم در نزد افکار عمومی آمریکا محبوبیت پیدا کنند و هم در نزد افکار عمومی بین المللی آمریکا را پرچمدار مبارزه با تروریسم نشان دهند.

از سوی دیگر کمک سوریه به آمریکا در عملیات علیه البغدادی را نیز باید در راستای معاملات پشت پرده دمشق و واشنگتن البته با وساطت روس ها دانست.

بدین معنا که واقعیت های میدانی در سوریه و موفقیت ارتش سوریه در سرکوب تروریست ها آمریکا را به این نتیجه رسانده که از رویای خود برای سرنگونی اسد دست برداشته و به ادامه حکومت او تن دهد. خروج آمریکا از سوریه و استقرار نیروهای سوری در مرز با ترکیه را نیز باید در همین راستا قلمداد نمود.