معامله قرن؛ توطئه ترامپ و نتانیاهو علیه فلسطینی ها
معامله قرن؛ توطئه ترامپ و نتانیاهو علیه فلسطینی ها
اکنون حتی در میان آن دسته از فلسطینی هایی که سالها به طرح های سازش تمایل داشتند این قاطعیت به وجود آمده که آمریکا نه تنها میانجی منصفی نیست.

گفتارنامه: سرانجام ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با نتانیاهو از طرح موسوم به معامله قرن یا به اصطلاح صلح بین اسرائیل و فلسطین رونمایی کرد.
این طرح آنچنان وقیحانه است که حتی محمود عباس رهبر سازشکار تشکیلات خودگردان حاضر به پذیرش آن نشده و حتی به تماس تلفنی ترامپ نیز پاسخ نداده است.
ترامپ در معرفی طرح خود به صراحت اهل ام کرد که بیت المقدس به صورت یکپارچه پایتخت اسرائیل و دره اردن هم متعلق به این رژیم است. بدین ترتیب او یکی از اصلی ترین خواسته های فلسطینی ها در خصوص پایتختی قدس شرقی را رد کرده است. این موضوعی نیست که حتی تشکیلات خودگردان نیز آن را بپذیرد.
طراح طرح معامله قرن جرارد کوشند داماد یهودی ترامپ است و از پیش مشخص بود که این طرح به صورت کاملا یکطرفه به سود رژیم صهیونیستی است. به همین دلیل است که نتانیاهو کاملا از آن پشتیبانی می کند.
نکته تاسف بار آن است که برخی کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین هم از حامیان این طرح هستند. به وضوح مشخص است که این کشورها به آرمان فلسطین خیانت کرده اند و حتی بازوی مالی عملیاتی شدن طرح مذکور شده اند.
اکنون حتی در میان آن دسته از فلسطینی هایی که سالها به طرح های سازش تمایل داشتند این قاطعیت به وجود آمده که آمریکا نه تنها میانجی منصفی نیست بلکه دولت کنونی آمریکا حتی عریان تر از دولت های پیشین در همدستی با رژیم صهیونیستی علیه آنان توطئه خطرناکی طراحی کرده اند.
به نظر می رسد با خیانتی که ترامپ با همدستی با برخی کشورهای غربی به مردم فلسطین کرده همه فلسطینی ها به اجماع رسیده‌اند که تنها راه احقاق حق آنان مقاومت است. این اجماع نظر می تواند برگ برنده آی برای همه گروه های مقاومت فلسطینی در برابر زیاده خواهی و ستمگری صهیونیست ها باشد.