سناتورهای دموکرات به‌خاطر مخالفت با ادامه تعطیلی دولت آمریکا، از تصویب پیش‌نویس قانون پیشنهادی جمهوری‌خواهان که اعمال تحریم‌های جدید علیه سوریه، روسیه و ایران را در نظر گرفته، خودداری کردند.

به گزارش «گفتارنامه»، مجلس سنای کنگره آمریکا شب گذشته برای تصویب پیش‌نویس قانون اعمال تحریم‌هایی علیه کشورهایی که به دولت سوریه کمک می‌کنند، نتوانست رأی لازم را به‌دست آورد.

این سند تحت عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» تنها از سوی کمتر از دوسوم تعداد کلی صد سناتور حاضر در نشست روز سه‌شنبه مورد حمایت قرار گرفت. نمایندگان دموکرات از ابتدا اعلام کرده بودند که از هر پیش‌نویس قانونی که در جهت توقف “تعطیلی دولت آمریکا” نباشد، حمایت نخواهند کرد. در نهایت تنها ۵۶ سناتور از ادامه بررسی این پیش‌نویس حمایت کردند، در حالی که برای تصویب آن نیاز به حداقل ۶۰ رأی مثبت بود. در پایان، “میچ مک‌کانل” رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس سنا این سند را برای بررسی مجدد به مجلس سنا ارائه داد.

لازم به یادآوری است که بسیاری از سازمان‌های فدرال در ایالات متحده از تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۸ به این‌طرف به‌دلیل فقدان بودجه، کار نکرده یا تنها با محدودیت‌های زیادی فعال هستند.

پیش‌نویس قانونی که تصویب آن به‌دلیل مخالفت سناتورهای دموکرات، با مانع روبه‌رو شد، در نظر دارد تا شکل قانون مربوط به تحریم‌های مختلف علیه دولت سوریه را تقویت کرده و بر اساس آن رئیس جمهوری آمریکا نمی‌تواند بدون جلب موافقت کنگره، این اقدامات محدودکننده را لغو کند.

علاوه بر این، سند مذکور محدودیت‌هایی را علیه متحدین نزدیک سوریه، یعنی روسیه و ایران، به‌خاطر کمک‌های نظامی و سایر کمک‌ها به دمشق، در نظر گرفته است. این تحریم‌ها به‌طور مرسوم شامل بلوکه شدن حساب‌های مالی افراد حقیقی و حقوقی و خودداری از اعطای روادید ورود به خاک ایالات متحده برای این افراد است. بر اساس این قانون، افراد خارجی که به‌نوعی به‌عنوان پیمانکار نظامی، نیروی مزدور یا شبه‌نظامی و به‌طور آگاهانه در خاک سوریه و در حمایت از دولت سوریه، روسیه یا ایران فعالیت داشته باشند، هم شامل این تحریم‌ها خواهند شد.