چرا خیال ترامپ از استیضاح راحت است؟
چرا خیال ترامپ از استیضاح راحت است؟
ترامپ بدش نمی آید که استیضاحش به جریان افتاده و رای نیاورد تا از آن به عنوان اهرمی قدرتمند برای حمله به دموکرات ها در انتخابات 2020 استفاده نماید.

گفتارنامه:دموکرات ها که دل خوشی از ترامپ و سیاست های داخلی و خارجی اش ندارند عزم خود را برای استیضاح او جزم کرده اند.

انتشار مکالمه تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی‎اش مبنی بر درخواست رئیس جمهور آمریکا از وی در مورد پرونده پسر «جو بایدن»، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بار دیگر موضوع استیضاح ترامپ را بر سر زبان ها انداخته است. ترامپ در این تماس تلفنی، رئیس جمهور اوکراین را تهدید کرده در صورتی که اطلاعات لازم درباره پرونده پسر بایدن را به او ندهد کمک های آمریکا به اوکراین را قطع خواهد کرد.دموکرات ها معتقدند این اقدام ترامپ مصداق بارز سوءاستفاده از قدرت است.

افشای این تماس تلفنی سر و صدای زیادی در آمریکا ایجاد کرده و نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از عزم حزبش برای استیضاح ترامپ خبر داده است.تا پیش از این موضوع، دموکرات ها سعی داشتند بر سر پرونده هایی نظیر دخالت روسیه به نفع ترامپ  در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حتی رسوایی های جنسی او ، استیضاح رئیس جمهور آمریکا را دنبال کنند اما در این تلاش ها شکست خوردند.

اما این بار استیضاح ترامپ رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است. حال باید دید که استیضاح ترامپ تا چه حد عملی است؟

دموکراتها برای استیضاح ترامپ کار سختی در مجلس نمایندگان ندارند زیرا از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا ۲۱۹ کرسی در اختیار دموکرات‌ها است. این برتری موقعیت ویژه‌ای برای دموکرات‌ها برای پیش بردن طرح استیضاح فراهم کرده است.

اما کار سخت دموکراتها در مجلس سنا خواهد بود جایی که تنها ۴۸ عضو آن دموکرات بوده و اکثریت در اختیار جمهوریخواهان است. نکته مهم این است که برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا پس از رای لازم در مجلس نمایندگان به دو سوم آرای نمایندگان مجلس سنا نیز نیاز است.

به این ترتیب می توان گفت احتمال استیضاح رئیس جمهور آمریکا و برکناری وی خیلی کم است. البته دموکرات ها نیز علی رغم اینکه این موضوع را می دانند اما همان طور که نانسی پلوسی گفته ، دموکرات ها حتی به قیمت از دست دادن کنگره، استیضاح ترامپ را دنبال خواهند کرد.

ترامپ نیز هر چند از تلاش دموکرات ها برای استیضاحش خشمگین بوده و در توییت خود گفته است: «این دموکرات‌های رادیکال و بیکاره ضرر بزرگی به کشور ما می‌رسانند» اما او نیز نسبت به شکست استیضاحش مطمئن است. شاید او حتی بدش نمی آید که استیضاحش به جریان افتاده و رای نیاورد تا از آن به عنوان اهرمی قدرتمند برای حمله به دموکرات ها در انتخابات ۲۰۲۰ استفاده نماید.