علی بیگدلی : كرونا رای ترامپ را كاهش داده است
علی بیگدلی : كرونا رای ترامپ را كاهش داده است
اقدام ترامپ مبنی بر قطع كمك‌های مالی به سازمان بهداشت جهانی در میان آمریكایی‌ها با واكنش‌های متفاوتی روبرو شد. یعنی هوادارن حزب جمهوری‌خواه با این تصمیم موافقت كردند.

گفتارنامه: علی بیگدلی كارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با گفتارنامه اظهار داشت: دونالد ترامپ از همان روزی كه در كاخ سفید مستقر شد، تصمیم‌هایی جنجالی و البته عجیب و غریب گرفت و با توجه به شناختی كه از این چهره وجود دارد، می‌توانیم همچنان در انتظار اقدامات و اعمال خارق ‌العاده‌اش باشیم.

علی بیگدلی
علی بیگدلی؛ کارشناس مسائل بین الملل

بیگدلی در ادامه سخنانش گفت: البته اقدام ترامپ مبنی بر قطع كمك‌های مالی به سازمان بهداشت جهانی در میان آمركایی‌ها با واكنش‌های متفاوتی روبرو شد. یعنی هوادارن حزب جمهوری‌خواه با این تصمیم موافقت كردند و مقامات رسمی اعم از سناتورها، چهره‌های سیاسی و. . .  و همچنین برخی از رهبران كشورهای اروپایی نظر منفی‌شان درباره این تصمیم را به طور آشكاری بیان كردند.

او همچنین تصریح كرد: دلیل موافقت موافقان این بود كه با مثبت دانستن این تصمیم، اشتباه‌های ترامپ درباره بحران كرونا را لاپوشانی كنند تا این موضوع در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده راه فراری برای دونالد ترامپ باشد. البته سازمان بهداشت جهانی از دو منبع تغذیه می‌شود كه شامل كمك دولت‌ها و بنگاه‌های خیریه است و بر اساس مصوبه كنگره ایالات متحده آمریكا در سال ۲۰۲۰ رقم كمك آمریكا در حدود ۱۲۰ میلیون دلارمی باشد، این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۱۲۲ میلیون دلار افزایش پیدا می‌كند اما ترامپ این رقم را به ۵۸ میلیون رساند كه همین رقم برابر با ژاپن به عنوان دومین كشور حامی سازمان بهداشت جهانی شناخته می‌شود.

دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا
دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا

وی افزود:‌ بنابراین این كه آمریكا كمك بیشتری دارد، در میان برخی از گروه‌های آمریكایی با واكنش تندی روبرو می‌شود. مخصوصا اینكه ترامپ دلیل تصمیم‌اش را همكاری سازمان بهداشت جهانی با چینی‌ها عنوان كرده است و به همین دلیل، نظر مثبت بسیاری از شهروندانش را درباره این تصمیم به همراه خود دارد.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تاكید كرد: نكته قابل توجه این است، كرونا رای ترامپ را كاهش داده است. به هر حال كرونا تبعات زیادی برای اشتغال و معیشت آمریكایی‌ها داشته است كه چنین امری، رای جمهوری ‌خواهانی كه به این دو مقوله اهمیت زیادی می‌دهند را به طور چشمگیری كاهش خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا
انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مصادف با ۱۳ آبان امسال برگزار خواهد شد

علی بیگدلی در پایان سخنانش گفت: دونالد ترامپ، پیش از شیوع ویروس كرونا از شانس بالایی در انتخابات ۲۰۲۰ برخوردار بود و به همین دلیل، با چهره‌ای بشاش مقابل دوربین‌های تلویزیونی حاضر می‌شد. رییس‌جمهور جنجالی آمریكا اما حالا به طور معلومی عصبی و پریشان است و نشان می‌دهد، خودش هم می‌داند موقعیت انتخاباتی‌اش متزلزل شده است. به همین دلیل در اظهارنظری غیر منتظره گفته است، اگر جو بایدن وارد كاخ سفید شود، آمریكا به دست ایران و چین خواهد افتاد.