قالیباف و دو راهی پاستور و بهارستان
قالیباف و دو راهی پاستور و بهارستان
بهارستان، احمدی نژادی ها را راضی نخواهد کرد، بنابراین به دنبال قبضه کردن قدرت در پاستور خواهند رفت. حالا قالیباف می ماند و دو راهی پاستور و بهارستان! باید دید کدام را برمی گزیند.

گفتارنامه: باز هم بهارستان و این بار ریاست مجلس آینده، رقابتی میان یک جناح است و اصولگرایانی که تا این مرحله با هزاران ترفند وحدت را حفظ کرده اند گام در مرحله و آزمون تازه‌ای خواهند گذاشت. سنتی‌های اصولگرا، قالیبافی‌های نواصولگرا، بهاریون احمدی‌نژادی و در نهایت جبهه پایداری طیف‌های اصلی مجلس آینده هستند و تقسیم صندلی‌های ریاست و هیات رئیسه و فراکسیون‌های میان این گروه‌ها و با توجه به اظهارنظرهای این روزها چندان ساده به نظر نمی‌رسد.

اما احمدی نژادی های مجلس یازدهم در مسیر دست‌یابی به کرسی ریاست مجلس یا دستکم هیات رئیسه تلاش‌های خود را آغاز کرده‌اند و خبرهای تایید نشده حتی از تشکیل فراکسیون متشکل از وزرا و معاونان دولت‌های نهم و دهم راه یافته به مجلس خبر می‌دهند تا رایزنی‌های پارلمانی این جریان را هم آغاز شده تلقی کنیم. در این مسیر نخستین مخالف ریاست قالیباف همین طیف هستند و «علی اکبر جوانفکر» از نزدیکان محمود احمدی نژاد در تحلیل مجلس یازدهم و ریاست قالیباف گفته است: «میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم در پایین‌ترین سطح بود بنابراین مجلس یازدهم منتخب اقلیتی از مردم ایران بوده و ریاست قالیباف بازگشت به دور باطل گذشته است.»

اما آن چه مهم است این که به نظر می رسد مخالفان قالیباف در صورتی موافق ریاست او بر پارلمان خواهند بود که برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا نشود. این شرطی است که در جلسات مکرر و غیرعلنی این روزها برای هرکس که می خواهد برای ریاست مجلس یازدهم کاندید شود مطرح می شود.

در واقع نیروهای احمدی نژادی و جبهه پایداری بعید نیست با تعهد گرفتن از قالیباف جهت کاندید نشدن برای ریاست جمهوری رای به ریاست او در مجلس بدهند تا یکی از جدی ترین رقبای خود جهت فتح کرسی ریاست قوه مجریه را از میان برداشته و از این طریق راه خود را هموار نمایند.

بهارستان، احمدی نژادی ها را راضی نخواهد کرد، بنابراین به دنبال قبضه کردن قدرت در پاستور خواهند رفت.

حالا قالیباف می ماند و دو راهی پاستور و بهارستان! باید دید کدام را برمی گزیند.

او احتمالا با توجه به تجارب تلخ گذشته در انتخابات ریاست جمهوری، نقد را به نسیه نخواهد داد و راه خود را در بهارستان دنبال خواهد کرد.