برجام بد فرجام
برجام بد فرجام
در دوران برجام سخت ترین و شدیدترین تحریم ها علیه ایران به صورت یکجانبه از سوی آمریکا اعمال شده اما اروپا و قریب به اتفاق کشورهای دنیا نیز از آن تبعیت می کنند.

گفتارنامه: یکی از امتیازات مهمی که رئیس جمهور خصوصا در یک سال گذشته از برجام ذکر می کرد پایان تحریم تسلیحاتی ایران در سال ۲۰۲۰ بود.

از چند ماه گذشته آمریکا بر لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید می کرد.

حالا پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان نیز هم صدا با آمریکا در ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بیانیه صادر کردند.

حالا دیگر دولت و شخص رئیس جمهور از کدام امتیاز برجام دفاع می کنند؟

در دوران برجام سخت ترین و شدیدترین تحریم ها علیه ایران به صورت یکجانبه از سوی آمریکا اعمال شده اما اروپا و قریب به اتفاق کشورهای دنیا نیز از آن تبعیت می کنند.

برجامی که میلیون ها ایرانی به آن دل بسته بودند حالا بدترین فرجام را در عمل برای آن ها رقم زده است.

بیشتر بخوانید:

پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حال نام کشورهای موافق و مخالف این قطعنامه اعلام شده است.

در این ارتباط گفته شده که قطعنامه تصویب شده در شورای حکام که پیشتر در قالب پیش نویسی از سوی سه کشور اروپایی به آژانس ارائه شده بود، با ۲۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع تصویب شده است.

در این میان، کشورهای استرالیا، بلژیک، برزیل، کانادا، اکوادور، مصر، استونی، فرانسه، آلمان، غنا، یونان، مجارستان، ایتالیا، ژاپن، کویت، مراکش، نیجریه، نروژ، پاناما، عربستان سعودی، سوئد، انگلیس، آمریکا، اروگوئه و آرژانتین به این قعطنامه رأی موافق داده‌اند.

همچنین روسیه و چین نیز به این قطعنامه رأی منفی دادند.

از سوی دیگر کشورهای آذربایجان، هند، مغولستان، نیجر، پاکستان، آفریقای جنوبی و تایلند نیز به قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رأی ممتنع دادند و پاراگوئه نیز در این نشست غایب بود.

در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره در گزارش‌های پیشین خود پایبندی ایران به توافق برجام را تائید کرده بود، به تازگی و از زمان روی کارآمدن «رافائل گروسی»، مدیر کل جدید، برخی ادعاها علیه ایران از سوی دبیرخانه آژانس مطرح می‌شود.

از سوی دیگر پس از تصویب قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، «میخائیل اولیانوف»؛ نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به تصویب این قطعنامه واکنش نشان داد.

در این ارتباط اولیانوف گفت: شورای حکام آژانس بین‌الملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از ایران خواسته است تا دسترسی به دو مکان تعیین شده از سوی آژانس را فراهم کند.

نماینده روسیه در ادامه گفت: روسیه و چین علیه این قطعنامه رأی دادند. در حالی که تاکید می‌شود که نیاز است تا تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این مشکل را بدون تأخیر حل کنند.