دلار ۲۰ هزار تومانی مهم است نه ارزش ذاتی نرخ ارز
دلار ۲۰ هزار تومانی مهم است نه ارزش ذاتی نرخ ارز
برای مردم اصلا مهم نیست که ارزش ذاتی نرخ ارز چقدر است، آن چه مهم است دلار در مرز ۲۰ هزار تومان در کف بازار بوده که کمر خانواده ها را شکسته است.

گفتارنامه: رئیس کل بانک مرکزی گفته است ارزش ذاتی نرخ ارز ، با در نظر گرفتن متغیر‌های اقتصادی، سیاسی و روانی، درمقایسه با نرخی که امروز دربازارخریدوفروش می شود، حتماً پایین‌تر است.

اما آیا قیمت کالاها در بازار متاثر از ارزش ذاتی نرخ ارز است یا نرخی که در بازار معامله می شود؟

مسئولان متاسفانه آموخته اند برای فرار از مدیریت یا به دلیل محدودیت ها در کنترل شرایط، با اظهاراتی خلاف واقع، اصل موضوع را انکار نمایند یا با فرافکنی، آدرس غلط بدهند.

شاید ارزش ذاتی نرخ ارز پایین تر باشد اما شما در آن مقام و منصب قرار نیست درس نظری بدهید و تئوری پردازی کنید.

برای مردم اصلا مهم نیست که ارزش ذاتی نرخ ارز چقدر است، آن چه مهم است دلار در مرز ۲۰ هزار تومان در کف بازار بوده که کمر خانواده ها را شکسته است.

اگر می توانید مدیریت کنید، بسم الله و اگر محدودیت ها نمی گذارند مدیریت کنید، صادقانه و شفاف مشکلات موجود را با مردم در میان بگذارید.

نرخ ارز

بیشتر بخوانید:

رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: در مورد بازار ارز نکاتی را به اطلاع مردم عزیز می‌رسانم:

۱-ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیر‌های اقتصادی، سیاسی وروانی، درمقایسه با نرخی که امروز دربازارخریدوفروش میشود، حتماً پایین‌تر است. البته نمیتوان محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت. لیکن، ثبات نرخ حقیقی ارز، برای بانک مرکزی مهم است. نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی‌های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته بازی و آربیتراژ میباشد.

۲-تجربه دو سال اخیر بویژه تا مهرماه ۹۸، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است. علیرغم التهابات آبان سال۹۸، ورود به لیست سیاه FATF، شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت وفرآورده‌ها که هرکدام به نوعی تأثیر افزایشی درنرخ داشتند، بانک مرکزی از تمام ظرفیت‌های خود برای اعاده ثبات استفاده کرد. لذا، شرایط بوجود آمده به خاطر کرونا وفشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال، و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود. علیرغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است. بانک مرکزی نیز، علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد.

۳-پیگیری آزاد سازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران، بصورت ویژه، در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها قرار دارد. برخی را نتیجه گرفته ایم و نتایج عملی برخی دیگر نیز به تدریج مشخص خواهد شد.

۴-صادرکنندگان، بایستی تتمهٔ ارز حاصل ازصادرات خود درسال ۹۸ را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند. با توجه به حجم بالای تعهدات آنها، قطعاً در هفته‌های پیش رو شاهد تأثیر آن در بازار ارز خواهیم بود.