بی آبی در سرزمین نفت!
بی آبی در سرزمین نفت!
غیزانیه اهواز آب ندارد و این در حالی است که منابع سرشار نفتی آن جا وجود دارد. غیزانیه سرزمین نفت است.

گفتارنامه: غیزانیه اهواز آب ندارد و این در حالی است که منابع سرشار نفتی آن جا وجود دارد. غیزانیه سرزمین نفت است.

منابعی که در یکصد سال اخیر بودجه کل کشور را تامین کرده است.

البته نه تنها اهواز که بسیاری از مناطق خوزستان همین وضعیت و محرومیت را دارند.

وزیر نفت و وزیر نیرو اما بی اعتنا به مردم مظلوم غیزانیه و خوزستان سرگرم سیاست بازی و تعیین نحوه مواجهه خود با مجلس یازدهم جهت فرار از استیضاح هستند.

سرزمین نفت

در مورد غیزانیه بیشتر بخوانید:

غیزانیه نام یک بخش از بخش‌های شهرستان اهواز در استان خوزستان و نیز دهستانی به همین نام در این شهرستان است. غیزانیه در واقع بزرگترین بخش شهرستان اهواز است و در قسمت شرقی مسیرهای اهواز به ماهشهر، رامشیر، رامهرمز و هفتکل قرار دارد.

سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت بخش غیزانیه ۲۴۶۱۳ نفر بوده‌است.

علاوه بر واقع شدن شرکت‌های نفت و گاز کارون و مارون، شرکت ملی حفاری ایران، پتروشیمی مارون و پتروشیمی رازی، مسیر ترانزیت بنادر ایران نیز در این بخش قرار دارد.

خش غزانیه از دو دهستان تشکیل شده‌است یکی دهستان مشرحات و دیگری دهستان غیزانیه.


 ۸۳ روستا نیز در این بخش وجود دارد و شغل اکثر ساکنان این روستاها کشاورزی و دامپروری است.


 روستاهای بخش غیزانیه از آب آشامیدنی خانگی و گاز بی بهره هستند و عدم آنتن دهی تلفن همراه، از دیگر مشکلات در این بخش به‌شمار می‌آید.

 در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۹ مردم این مناطق  در اعتراض به نبود امکانات زیرساختی نظیر آب آشامیدنی سالم، جاده اهواز امیدیه را مسدود کردند که باعث اختلال برای بسیاری از خودروهای سبک و سنگین عبوری شد. این اقدام اهالی با واکنش مأموران پلیس رو به رو شد.

خوزستان سرزمین نفت یکی از قوی‌ترین استان‌های کشور از نظر اقتصادی است و باتوجه به منابع عظیم نفت و گاز در کشور اوضاع نابسامانی دارد، با این حال، بسیاری از روستا‌ها و بخش‌های استان خوزستان در وضعیت مطلوبی قرار ندارند و با اینکه عظیم‌ترین منابع طبیعی (نفت) را در اختیار دارند، اما از کمترین امکانات معیشتی برخوردارند.