حقوق بشر آمریکایی!
حقوق بشر آمریکایی!
سرکوب اعتراضات مردمی توسط قوه قهریه حکومت ها مذموم و غیر قابل توجیه می باشد. این از لوازم رعایت حقوق بشر است. اعتراضات مسالمت آمیز در هر نقطه دنیا باید محترم شمرده شود.

گفتارنامه: سرکوب اعتراضات مردمی توسط قوه قهریه حکومت ها مذموم و غیر قابل توجیه می باشد. این از لوازم رعایت حقوق بشر است.

ایالات متحده آمریکا که سرکوب اعتراضات توسط کشورهای دیگر را برنمی تابد، چگونه معترضان در کشور خود را این چنین سرکوب می کند؟!

آیا این امر معنایی غیر از استانداردهای دوگانه دارد؟

استفاده ابزاری از حقوق بشر، نسخه ای است که آمریکا آن را دنبال می کند.

اعتراضات مسالمت آمیز در هر نقطه دنیا باید محترم شمرده شود و حقوق بشر رعایت گردد.

حقوق بشر

در مورد قتل جورج فلوید سیاه پوست بیشتر بخوانید:

کشته شدن یک مرد سیاهپوست به نام جورج فلوید به دست پلیس ایالات متحده در ابتدا باعث اعتراضات صلح آمیز در بسیاری از شهرهای آمریکا شد که در ادامه به خشونت کشیده شد. معترضان درخواست اجرای عدالت را دارند و می خواهند که از وقوع چنین اتفاقاتی و تبعیض علیه سیاهپوستان توسط نیروهای پلیس که در ایالات متحده همیشه وجود داشته پایان داده شود. جورج فلوید که به عنوان نگهبان و نیروی امنیتی در یک کلوب شبانه کار می کرد، بعد از آنکه توسط چهار پلیس در مینیاپولیس دستگیر شد، به دلیل خفگی جانش را از دست داد.

یک پلیس سفید پوست به نام درک چاوین، ۴۴ ساله، زانوی خود را به مدت حدود ۸ دقیقه روی پشت گردن و فشار می دهد، در حالی که جوردن فلوید ۴۶ ساله و غیرمسلح رو به پایین و با دست های دستبند زده شده روی آسفالت افتاده و فریاد می زند :«نمی تونم نفس بکشم». در این حین فردی که نظاره گر ماجراست خطاب به پلیس می گوید: «داری اونو می کشی». فلوید بعد از آن دستگیر شد که ظاهراً وی سعی داشته یک اسکناس تقلبی ۲۰ دلاری را شب دوشنبه گذشته در یک مرکز خرید خرج کند و نیروهای پلیس نیز ادعا می کنند که جورج فلوید هنگام دستگیری تحت تاثیر مواد مخدر یا مشروبات الکلی و پشت فرمان خودرو خود بوده و در مقابل دستگیری مقاومت کرده است.

با این وجود شاهدان عینی گزارش اداره پلیس مینیاپولیس در مورد مقاومت کردن جورج فلوید در هنگام دستگیری را به چالش کشیده اند. در ویدیویی که توسط یکی از شاهدان این ماجرا ضبط شده، دیده و شنیده می شود که فلوید از پلیس درخواست می کند که فشار روی گردن او را کم کند و همزمان شاهدان نیز از پلیس می خواهند که زانویش را از روی گردن وی بردارد اما درک چاوین توجهی به درخواست های دو طرف نداشته و همچنان به کار خود ادامه می دهد که به بیهوش شدن مرد سیاهپوست می انجامد. بعد از آن بود که اعلام شد جورج فلوید در بیمارستان درگذشته است.