خیز مجلس جهت محدودسازی فضای مجازی
خیز مجلس جهت محدودسازی فضای مجازی
آیا مجلس حاضر است هزینه تقابل با خواست عمومی جامعه جهت استفاده مطلوب و آزاد از فضای مجازی را بپردازد؟

گفتارنامه: قالیباف در صحن علنی مجلس در خصوص گفت همان گونه که با سیاستگذاری و تعرفه گذاری بازار خودرو را مدیریت کردیم، باید برای فضای مجازی هم تصمیم گرفت.

او اشاره کرد معنی ندارد وقتی دو نفر در ایران می خواهند به یکدیگر پیام بدهند، پیام شان ابتدا به خارج از کشور برود.
‌‌
جهرمی وزیر ارتباطات نیز در پاسخ به قالیباف گفت مگر با ترور سردار سلیمانی، ما منطقه را خالی کردیم که فضای مجازی را تعطیل کنیم؟

به نظر می رسد مجلس عزم جدی دارد تا شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را شدیدا محدود و کنترل نماید.

‌‌
این موضوعی است که با مقاومت جامعه مواجه خواهد شد حتی بدنه حامیان نمایندگان مجلس.
‌‌‌
چرا که آنان نیز استفاده بسیاری از این فضا برده و به عنوان بازیگران تاثیرگذارفضای مجازی شناخته می شوند.

آیا مجلس حاضر است هزینه تقابل با خواست عمومی جامعه جهت استفاده مطلوب و آزاد ازفضای مجازی را بپردازد؟

نمایندگان چه راهکاری برای افراد زیادی که کسب و کار خود را از طریق فضای مجازی راه انداخته و دنبال می کنند، تعیین کرده است؟

فضای مجازی

بیشتر بخوانید:

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی مسائل حوزه ارتباطات بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و گفت: این هم نیاز همه مردم در شئونات مختلف زندگی است و از سوی دیگر امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی ما در گروی شبکه ملی اطلاعات است.

وی ادامه داد: همین شبکه ملی اطلاعات که الان وجود دارد دارای اشکالاتی است. ما عدم تناسب در رشد ترافیک داخلی و خارجی را داریم و آنقدر که رشد ترافیک در بخش خارجی است، در حوزه داخلی نتوانستیم کنترل کنیم لذا نیازمند سیاست‌های تعدیلی و راهبردی هستیم که در اختیار این وزارتخانه است.

قالیباف ادامه داد: جنس و شکل ترافیک هم مهم است. در ارسال یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا این پیام به خارج می‌رود و بعد به داخل بازمی‌گردد که ضعف جدی است. ما در همین شبکه ملی اطلاعات در خدمات پایه عمومی دچار کمبود جدی هستیم از جمله در بخش پیام‌رسان و سیستم عامل که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به آن توجه کند. بحث صیانت از همین شبکه ملی هم موضوعی مهم است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز خطاب به نمایندگان مجلس گفت: تمام دغدغه های دینی و فرهنگی به جای خود اما مگر با ترور شهید سلیمانی، ما منطقه را خالی کردیم که فضای مجازی را تعطیل کنیم؟ با بستن که مسئله‌ای حل نمی‌شود، باید کار کرد. ما عمل می کنیم و بقیه هم باید پشتیبانی کنند.اینستاگرام به دلیل سیاست های ما تبدیل به قطب شده است و همه ی پلتفرم ها از دسترس خارج هستند.

وی  همچنین افزود: اگر اینستارام صفحه ی سردار دل های ما را می بندد، اون دولت تروریستی است، تروریست های در کت و شلوار هستند. شکی در این نیست. اما اگر سردار مار را در بغداد ترور کردند ما بغداد را خالی می کنیم؟

وزیر ارتباطات ادامه داد: آیا عرصه ی رسانه ی بین المللی و حضور اثرگذار و حضور جریان سازی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب را نباید ببینیم. این بعد دیگری از ماجرا ست و کسی موافق بی دینی نیست.


آذری جهرمی با بیان اینکه انحصار شبکه‌های اجتماعی دغدغه به‌جا و درستی است، افزود: تمام دغدغه‌هایی که در حوزه فرهنگ، سبک زندگی، دین و کودکان مطرح شد درست و به‌جاست، اما با دست روی دست گذاشتن و بستن شبکه‌های اجتماعی این مساله حل نمی‌شود.