مرگ اصلاحات یا اصلاحات در کما؟
مرگ اصلاحات یا اصلاحات در کما؟
به نظر می رسد تعبیر مرگ اصلاحات توسط زیباکلام دقیق نباشد بلکه اصلاحات در کمای عمیق است اما همچنان زنده است و لازمه بیرون آمدن از این کما تغییر نگرش اساسی سیاستمداران این جریان است.

گفتارنامه: صادق زیباکلام تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه تهران با صراحت همیشگی اش از مرگ اصلاحات سخن گفته است. او در ادامه گفته است: «اصلاحات تمام شده است، در دوم اسفند ۱۳۹۸، همه چیز تمام شد، اصلاحات تمام شد، چون کرونا بود نمی شد ختم و شب هفت نمی شد گرفت، مسجد الجواد را نمی شد کرایه کنیم که بعدازظهر برای فاتحه بیایند. مردم در این تاریخ نشان دادند که از اصلاح طلبان عبور کردند». 

زیباکلام در بخش دیگری از اظهارات اش در انتقاد از عملکرد سید محمد خاتمی گفت: « ما خبط و خطا کم نداشته ایم و یک جاهایی باید محکم تر می ایستادیم و یک جاهایی باید یک کارهایی را می کردیم ولی خطای اصلی این بود که ما بعد از ۲۲ سال نتوانستیم به مردم بگوییم که ما به دنبال چه هستیم. اگر آقای خاتمی امروز همه کاره مملکت شده بود و قدرت می داشت، مقام معظم رهبری به ایشان چک سفید می دادند و می گفتند سید هرکاری خواستی انجام بده و به اطلاعات و سپاه و قوه وقضاییه و همه می گفتند که هیچ کس حق ندارد معترض اینها بشود، آقای خاتمی می‌خواهی چه کار می خواست بکند؟ ما نتوانستیم این را بگوییم که چه کار می خواهیم بکنیم. ما فقط کلمات زیبا گفته ایم. خاتمی باید پاسخگو باشد.»

در اینکه عملکرد کاملا منفعلانه و غیر مسئولانه اصلاح طلبان در چند سال گذشته مردم را از این جریان ناامید نموده تردیدی نیست.

اما باید توجه داشت که جریان اصلاحات یک جریان ریشه دار تاریخی سیاسی است که هر چند اکنون در ضعیف ترین وضعیت خود قرار دارد اما همچنان نفس می کشد.

به نظر می رسد تعبیر مرگ اصلاحات دقیق نباشد بلکه در کمای عمیق است اما همچنان زنده است و لازمه بیرون آمدن از این کما تغییر نگرش اساسی سیاستمداران این جریان است.

سیاستمدارانی  که هرگز بابت کارنامه و عملکرد خود به مردم پاسخگو نیستند.