شاهکار حداد
شاهکار حداد
فرهنگستانی که انتخاب واژه های غیر متعارف از شاهکارهای آن است. واژه هایی که بسیار پرهزینه هم هستند و حداد عادل نیز هیچگاه پاسخگوی عملکرد این نهاد نبوده است.

گفتارنامه: فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ریاست حداد عادل در جدید ترین اقدام، استفاده از واژه دورسخنی را به جای ویدئو کنفرانس مصوب کرده است.

فرهنگستانی که انتخاب واژه های غیر متعارف از شاهکارهای آن است. واژه هایی که بسیار پرهزینه هم هستند و حداد عادل نیز هیچگاه پاسخگوی عملکرد این نهاد نبوده است.

بر اساس گفته معاون واژه گزینی این فرهنگستان سالانه ۲۵۰۰ واژه در این فرهنگستان تصویب می شود.

با توجه به بودجه حدود ۲۵ میلیاردی این نهاد، انتخاب هر واژه حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

شاهکار حداد | انتخاب واژه دورسخنی به جای ویدئو کنفرانس

حاشیه های این نهاد تا آن جا پیش رفت که برخی معادل‌های فارسی مصوب “فرهنگستان فرهنگستان زبان و ادب فارسی” در رسانه‌های ایران به عنوان “کلمات طنزآمیز” توصیف شده‌اند. سال‌‌ها پیش در یکی از برنامه‌های طنز تلویزیونی در ایران، مجری در کنار دکوری با شمع و گل با لحنی ادیبانه اما دستوری می‌گفت: «زین پس به جای واژه غریب و نامانوس (فلان) از واژه جدید و مانوس (فلان) استفاده کنید.»

خمیراک به جای پاستا

پیش از این احمد پوری، مترجم، بسیاری از واژه‌های مصوب فرهنگستان را “نوزادان مرده” توصیف کرد. این مترجم گفت: «آیا امیدوارید عمه من از بقال محله‌شان بخواهد به او دو بسته «خمیراک» بدهد و مرد بقال نیز دریابد و دو بسته «ماکارونی» از قفسه بیرون آورد؟!»

input/درونداد

فرهنگستان زبان فارسی برای واژه Input معادل «درونداد» را تصویب کرده است. یکی از رسانه ها در این‌باره نوشت: «اگر این‌پوت درونداد است لابد آوت‌پوت بیرونداد است.» در ادامه جمله‌سازی طنزآمیز با واژه‌های مصوب فرهنگستان آمده: «عزیزم، راستی، چند وقتی است که درونداد دستگاه دست‌کم مشکل پیدا کرده. امیدوارم بیروندادم به مشکل نخورد. («دستی» واژه معادل “پرتابل” است.)

تبلت: “رایانک مالشی”تنها واژه‌ای که در این مجموعه توسط فرهنگستان زبان فارسی تصویب نشده اما جنجالی است، واژه “رایانک مالشی” به جای تبلت است. در مطلبی طنز درباره فرهنگستان آمده است: « آرزوهای خود را به این شکل اصلاح کنیم: “وای دلم یه آی‌پد صورتی اپل می‌خواد»: تبدیل شود به «کاش یک رایانک مالشی صا ایران داشتم.»