تقی آزاد ارمکی: مردم بیشتر از تصمیم‌گیران احساس خطر كرده‌اند !
تقی آزاد ارمکی: مردم بیشتر از تصمیم‌گیران احساس خطر كرده‌اند !
تحریم نمی تواند وضعیت مدیریت غلط کرونایی را توجیه کند / بی اعتمادی و نارضایتی مردم از دولت موج می زند / بی اعتمادی ذهن مردم را مشوش می کند

تقی آزاد ارمكی، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با گفتارنامه اظهار داشت: با وجود اینكه بین مردم و دولت نوعی نارضایتی و بی‌اعتمادی موج می‌زند، مشخصا در وضعیت كرونایی مردم سعی كردند، همكاری لازم را با نظام تصمیم‌گیری داشته باشند كه می‌توان به رعایت توصیه‌های بهداشتی اشاره كرد. یعنی وقتی حاكمیت به مردم توصیه می‌كند در خانه‌های‌شان بمانند، می‌پذیرند و حتی می‌توان به این تحلیل رسید كه مردم حتی بیشتر از تصمیم‌گیران و مسئولان اجرایی خطر كرونا را احساس كرده و به همین دلیل همه مواردی را كه برای مقابله با كرونا لازم است، به طرز قابل قبولی در رفتار روزمره‌ شان لحاظ می‌كنند.

تقی آزاد ارمکی | goftarname.ir
تقی آزاد ارمکی

این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش گفت: ببینید! وقتی مردم می‌بینند كه یك ویروس همهِ جهان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است، در ناخودآگاه‌شان به این نتیجه می‌رسند كه لازم است،‌ از خود و خانواده‌شان مراقبت كنند. دقیقا به همین دلیل دیگر یادشان می‌رود كه چه توقع‌هایی از حاكمیت دارند یا نظام تصمیم‌گیری چه كوتاهی‌هایی در قبال انتظارات‌شان داشته است. یعنی با نوعی واقع‌بینی و اتخاذ رویكردی لازم و منطقی، تنها دغدغه‌شان این می‌شود كه از مبتلا شدن به ویروس كرونا جلوگیری كنند.

او همچنین تصریح كرد:‌ نكته واضح این است، نظام تصمیم ‌گیری باید این را بداند، نسبت به مشكلات مردم حالا چه در شرایط كرونایی و چه در موقعیت‌های بحرانی دیگر باید احساس مسئولیت كند.

اساسا وظیفه اصلی حكومت‌ها چیزی جز كاهش آلام مردم و برداشتن مانع‌هایی كه پیش روی آرامش مردم و در نتیجه آسایش مردم است، نیست. پس تصمیم‌گیران باید بدانند، هیچ عذر و بهانه‌ای نمی‌تواند كوتاهی‌ها و اهمال‌های احتمالی را توجیه كند.

تقی آزاد ارمکی | goftarname.ir
تقی آزاد ارمکی

آزاد ارمكی در ادامه افزود: شرح این شرایط نشان می‌دهد،‌ اینكه كشور در تحریم است و تحریم از ۲ سال گذشته اقتصاد را به ورطه فلج شدن كشانده است، اصلا و ابدا نمی‌تواند «مدیریت غلط وضعیت كرونایی» را توجیه كند.

چرا كه اگر از «تحریم» به عنوان دلیل ناكارآمدی یاد شود، آن وقت افكار عمومی از نظام تصمیم‌گیری می‌پرسند، اساسا وقتی تبعات تحریم مشخص است، چرا شرایط را به گونه‌ای  پیش برده‌اند كه هر كشور دیگری بتواند برای ایران و ایرانی به راحتی محدودیت‌هایی را در نظر بگیرد.

وی تاكید كرد: مساله دیگر كه از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است،‌ این است كه مسئولین بنا را بر شفاف‌سازی و صداقت بگذارند. چرا كه مخصوصا در وضعیت‌های سخت لازم است،‌ مردم اعتماد لازم را به مسئولین داشته باشند. در غیر اینصورت ذهن مردم مشوش شده و دست‌اندركاران را متهم به كم‌كاری می‌كنند. در نتیجه مردم انگیزه لازم را برای همكاری در راستای خروج از بحران نخواهند داشت كه خب! معلوم است‌ در چنین حالتی بحران ماندگار خواهد شد.

تقی آزاد ارمكی در پایان سخنانش گفت: كرونا آزمونی مهم برای نشان دادن اتحاد و همبستگی است.